Abp Ryś: Sakrament bierzmowania jest ogromną szansą ewangelizacyjną

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania, a także samo jego przyjęcie, jako punkt wyjścia, a nie dojścia, stwarza ogromną szansę ewangelizacyjną - podkreślił w niedzielę przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś.

W dniach 23-26 listopada na Jasnej Górze odbędzie się IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem "Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska?".

W zaproszeniu na kongres abp Ryś zauważył, że bierzmowanie jest "jednym z trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej".

"Myślę, że wszyscy zgodzimy się co do tego, jak ogromną szansę ewangelizacyjną stwarza przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu, a także samo jego przyjęcie, jako punkt wyjścia, a nie dojścia. Niczego nie zamyka, raczej wszystko otwiera w życiu wiary. Choć - i tu pewnie znów wszyscy się zgodzimy - wcale nie musi tak być, i w rzeczywistości naszego Kościoła często nie bywa... Stąd też zatytułowaliśmy nasz Kongres pytaniem: »Bierzmowanie - matura czy inicjacja chrześcijańska?«" - wyjaśnił hierarcha.

Zapowiedział, że obok wykładów, które wygłoszą m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella i twórca programu profilaktycznego "Archipelag Skarbów" Szymon Grzelak, w programie kongresu znajdą się warsztaty podejmujące temat nowych, lecz sprawdzonych już metod pracy z kandydatami do bierzmowania - rekolekcje oraz ewangelizacyjne wyjście "do młodych częstochowskiego Kościoła".

"Wierzę, że kongres będzie stanowił też świetną okazję do spotkania ludzi współtworzących środowiska nowej ewangelizacji ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w katechizację: księżmi, katechetami świeckimi, osobami życia konsekrowanego, animatorami małych parafialnych grup formacyjnych" - napisał abp Ryś.

Poprzedni Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbył się w 2015 r. w Skrzatuszu i dotyczył ewangelizacji środowisk wiejskich. Organizatorami kongresu są Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP wraz z archidiecezją częstochowską oraz klasztorem ojców paulinów na Jasnej Górze.

«« | « | 1 | » | »»
 • KJ
  30.10.2017 13:19
  Przede wszystkim trzeba przywrócić tradycyjną i ortodoksyjną kolejność udzielania sakramentów: chrzest --> bierzmowanie --> komunia (jeśli ktoś mi nie wierzy, niech sięgnie choćby do najnowszego Katechizmu, gdzie sakramenty inicjacji są wymienione w tej kolejności). Co do wieku i czasowej odległości pomiędzy nimi możemy dyskutować, co do kolejności - absolutnie nie!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Środa
  wieczór
  7°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  11°C Czwartek
  dzień
  wiecej »