Włosi poznają historię Auschwitz

Włosi poznają historię Auschwitz oraz Polaków, którzy ratowali Żydów podczas wojny i zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Specjalna ekspozycja otwarta została w sobotę we włoskiej Padwie. Po sześciu tygodniach trafi do innych miast, między innymi do Triestu, Wenecji, Mantui, Modeny, Turynu i Katanii - poinformowała Kinga Buchman z Kancelarii Prezydenta PR.

Ekspozycja ma związek z 65. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz i Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście, które przypadają rokrocznie 27 stycznia. Na prośbę samorządu Padwy zorganizowały ją wspólnie Kancelaria Prezydenta RP, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Żydów Polskich.

"Historia okupacji Polski nie jest we Włoszech znana zbyt dobrze. Dla Włochów perspektywa wojny jest zupełnie inna, choć w październiku 1943 roku zaczęły się deportacje Żydów z Włoch. 7,5 tysiąca Żydów z Włoch, w tym wybitny pisarz Primo Levi, trafiło do Auschwitz. Dlatego Włosi mają także naturalne powody, by o tym wspominać" - powiedziała PAP minister Ewa Junczyk-Ziomecka z Kancelarii Prezydenta RP, która otwierała wystawę.

Minister nie kryła zadowolenia, że ekspozycją zainteresowane są także inne włoskie miasta. "Cieszymy się z tego zainteresowania. Ważna jest pamięć o faktach historycznych. (...) Boli nas, że mówi się o +polskich obozach koncentracyjnych+. Przypominanie faktów, pokazywanie prawdy, jest kultywowaniem pamięci o prawdziwej historii, która się z biegiem czasu zaciera. To widać dość często po tych sformułowaniach" - powiedziała Junczyk-Ziomecka.

Dwuczęściowa wystawa została ustawiona we wnętrzach padewskiej byłej Wielkiej Synagogi. Pierwsza jej część to ekspozycja planszowa "Niemiecki nazistowski obóz śmierci Konzentrationslager Auschwitz", przygotowana przez muzeum Auschwitz.

Ekspozycja prezentuje w skondensowany sposób wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii KL Auschwitz, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego w okupowanej Polsce. Wystawa skonstruowana została w oparciu o materiały Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Są to: fotografie, dokumenty, nielegalna obozowa twórczość artystyczna więźniów lub powojenne prace wykonane przez ocalonych świadków, ilustrujące fakty z codzienności obozowej. Główne akcenty położone zostały na przebieg holokaustu w Auschwitz, szeroką genezę założenia obozu i polityczne tło jego funkcjonowania, różnorodne formy eksterminacji więźniów obozu, warunki ich życia, formy oporu i pomocy udzielanej więźniom z zewnątrz.

Druga część to multimedialna prezentacja "Przywracanie Pamięci. Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady". Osoby na zdjęciach, to polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. "To ludzie, którzy w godzinie najwyższej próby wykazali się ludzką solidarnością i niezwykłym heroizmem. Ich postawę uważamy za polski skarb narodowy, którego pielęgnowanie i przekazywanie kolejnym pokoleniom jest naszym obowiązkiem" - powiedziała Kinga Buchman z Kancelarii Prezydenta, która realizuje projekt zmierzający do zachowania pamięci o polskich Sprawiedliwych

Zaprezentowany został także film Ewy Zadrzyńskiej "Poezja łączy ludzi - Ten jest z ojczyzny mojej", który ilustruje jak dziedzictwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przechodzi z pokolenia na pokolenie i czym ono jest dla młodej generacji.

W otwarciu uczestniczyli między innymi: burmistrz Padwy Flavio Zanonato, przewodniczący tamtejszej Gminy Żydowskiej Davide Romanin Jacur, a także dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński i wiceszefowa Muzeum Żydów Polskich Ewa Wierzyńska.

Tytuł Sprawiedliwych przyznaje jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Dotąd uhonorowanych zostało nim prawie 23 tys. osób, z czego ponad 6 tys. to obywatele polscy. Spośród odznaczonych Polaków dziś żyje zaledwie 500 osób.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz obywateli innych państw. Armia Czerwona wyzwoliła go 27 stycznia 1945 roku.

W 65. rocznicę wyzwolenia w muzeum Auschwitz odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Według Centrum Prasowego PAP, które organizowało obsługę medialną wydarzenia, rocznica wzbudziła ogromne zainteresowanie dziennikarzy. Relacjonowało je około 600 dziennikarzy ze 135 redakcji pochodzących 23 krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
wiecej »