Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Episkopatu i najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP na czele zainaugurowała roczne przygotowania do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- Otwieramy jubileuszowy rok świętowania naszej niepodległości – powiedział na początku Mszy św. kard. Kazimierz Nycz, witając w Świątyni Opatrzności Bożej prezydenta Andrzeja Dudę, premier Beatę Szydło, marszałków Sejmu i Senatu oraz wiernych, w tym tysiące darczyńców, którzy swoimi ofiarami wspierają budowę wotum narodu polskiego w Wilanowie.
Wcześniej przedstawiciele rządu i prezydent RP złożyli wieńce przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Przy ołtarzu stanęli przedstawiciele Episkopatu Polski wraz z nuncjuszem apostolskim.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Przedstawiciele rządu i prezydent RP złożyli wieńce przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego - Jesienią 1918 roku spełniło się marzenie wielu pokoleń naszych rodaków. Ich serca były przepełnione radością. Cieszyli się, że jutrzenka wolności rozbłysła na polskim niebie. Bóg nam pobłogosławił. Polska, która przez ponad 120 lat była wymazana z map Europy, zmartwychwstała! W katedrach i kościołach rozlegało się dziękczynne „Te Deum”. Polacy mogli wreszcie śpiewać: „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” - mówił w homilii biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, podkreślając że w 1918 roku wolności nikt nam nie podarował, a Polacy sami „wybili się na niepodległość”. Biskup podkreślił, że niezwykle ważnym ośrodkiem kształtowania wiary i postaw patriotycznych były kościoły i parafialne wspólnoty. Mimo zakazu wydanego przez władze zaborczych państw kaznodzieje mówiąc o miłości Boga i bliźniego, przypominali także o miłości Ojczyzny. Wspomniał, że symbolem heroicznego patriotyzmu jest Grób Nieznanego Żołnierza.
- "Wspólnota" - to słowo stanowi klucz do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski. Jak prywata i podziały spowodowały upadek państwa polskiego, tak zjednoczenie sił całego narodu wokół idei niepodległości doprowadziło do jego zmartwychwstania - powiedział biskup polowy, cytując słowa Józefa Piłsudskiego, że „jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy”. Naczelnik apelował o „wielki wysiłek, na który my wszyscy, (…) zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęgą nie tylko wojenną, lecz także kulturalną” i gospodarczą.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Po homilii uczestnicy Mszy św. odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. - Ten apel jest nadal aktualny. Budowa wspólnoty to podstawowe zadanie także na czas obecny i na przyszłość. Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli, a pomnażać to, co łączy i buduje wspólnotę. Potrzebne są: solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, wzajemny szacunek i służba prawdzie. Do budowania jedności w sposób szczególny zobowiązani są ludzie wierzący w Chrystusa, których On gromadzi przy stole Eucharystii - dodał biskup Józef Guzdek, jeszcze raz podkreślając że słowo "wspólnota" najpełniej wyraża narodowy program przygotowań na uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Podejmijmy go z nadzieją i pełnym zaangażowaniem. Boża Opatrzność niech nas wspiera w służbie dla dobra naszej Ojczyzny. Niech nam Bóg błogosławi.
Po homilii uczestnicy Mszy św. odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.
Tomasz Gołąb /Foto Gość Zwieńczeniem uroczystości będzie niezwykły wieczorny koncert, podczas którego zostanie wykonana Msza F-dur, skomponowana przez księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Zwieńczeniem uroczystości będzie niezwykły wieczorny koncert, podczas którego zostanie wykonana Msza F-dur, skomponowana przez księcia Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w czasie, gdy Polska zniknęła z map Europy, a o jej prawie do wolności przekonywały świat wyłącznie narodowe powstania i dzieła wybitnych polskich twórców. Utwór napisany dla króla Portugalii Ludwika I odnaleziony został dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej w księgozbiorze British Museum. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać mu nowy uwspółcześniony blask, który – podobnie jak skomponowany na otwarcie Świątyni utwór Michała Lorenca, „Przymierze” – po raz pierwszy został wykonany w Wotum Narodu za odzyskaną wolność. Monumentalne dzieło pod dyrekcją Pedro Amarala, dyrektora artystycznego Filharmonii Lizbońskiej, wykonają wybitni polscy artyści: Iwona Socha, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert i Przemysław Firek, a także Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór Artos im. Skoraczewskiego, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Czytaj również o obchodach Święta Niepodległości:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.