Juszczenko akceptuje zmiany w ordynacji

Wbrew apelom kandydatki na prezydenta Ukrainy premier Julii Tymoszenko ustępujący szef państwa Wiktor Juszczenko zaakceptował w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej, uchwalone przez parlament w środę, cztery dni przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Tymoszenko uprzedzała wcześniej, że jeśli Juszczenko nie zawetuje nowelizacji tej ustawy, wyniki wyborów mogą zostać sfałszowane. O chęć zmiany rezultatów głosowania premier oskarżyła sztab Wiktora Janukowycza, który w drugiej turze będzie jej kontrkandydatem.

"Jeśli ta ustawa wejdzie w życie i jeśli nie uda się nam zapewnić uczciwych wyborów prezydenckich, odwołamy się do narodu" - oświadczyła na konferencji prasowej w Kijowie. "Nie pozwolę, by kraj powrócił do czasów, gdy o losie wyborów decydowała administracja państwowa" - podkreśliła Tymoszenko, ostrzegając, że w razie fałszerstw wyborczych wyprowadzi swych zwolenników na ulice.

Zmiany w prawie wyborczym ukraiński parlament przyjął w środę. Projekt ustawy w tej sprawie poparli deputowani Partii Regionów Janukowycza, lojalna wobec ustępującego prezydenta Wiktora Juszczenki część klubu Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona i komuniści. Zgodnie ze zmienioną ustawą decyzje lokalnych komisji wyborczych będą prawomocne nawet w sytuacji, gdy nie będzie w nich kworum. Wcześniej potrzeba było do tego co najmniej 2/3 członków.

Parlament zdecydował także m.in., że w razie paraliżu prac lokalnej komisji wyborczej, jej kompetencje może przejąć komisja okręgowa.

W odpowiedzi Tymoszenko opublikowała oświadczenie, w którym uznała, że uchwalone w parlamencie zmiany świadczą o tym, że Janukowycz nie wierzy w swe zwycięstwo wyborcze i szykuje się do fałszerstw.

Po wyborach prezydenckich 17 stycznia, w których żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganego ponad 50-procentowego poparcia, w najbliższą niedzielę na Ukrainie dojdzie do drugiej tury wyborów. Tymoszenko, która w pierwszej turze uzyskała 25,05 proc. głosów zmierzy się w niej z Janukowyczem, popartym przez 35,32 proc. wyborców.

Na Ukrainie miały już miejsce protesty, wywołane przez fałszerstwa wyników wyborów prezydenckich. Są one znane jako pomarańczowa rewolucja, do której doszło w 2004 roku.

W drugiej turze wyborów Janukowycz, który był wówczas kandydatem obozu władzy, spotkał się z wtedy obecnym prezydentem, Wiktorem Janukowyczem. W wyniku masowych protestów na Majdanie (placu) Niepodległości w Kijowie doszło do powtórki sfałszowanej na rzecz Janukowycza drugiej tury głosowania, a ostateczne zwycięstwo wyborcze przypadło Juszczence.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »