Europosłom PO, którzy głosowali za rezolucją, należy się pewne upomnienie

Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski mówiła prawdę i tylko prawdę, ale europosłom PO, którzy za nią głosowali należy się jakiś rodzaj dobrze wymyślonego upomnienia; w tak wrażliwych głosowaniach trzeba działać drużynowo - uważa europoseł PO Janusz Lewandowski.

Przyjęta przez PE rezolucja stwierdza, że sytuacja w Polsce stanowi "jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE". Deputowani wyrazili zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa. Odnieśli się także do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wyrażając ubolewanie, iż nie znaleziono kompromisowego rozwiązania problemu jego należytego funkcjonowania.

W rezolucji znalazło się też wezwanie do natychmiastowego "zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej" i "przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu".

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS; PO podzieliła się w tej sprawie - sześciu przedstawicieli Platformy poparło rezolucję.

Lewandowski, pytany w TVN24, czy ci europosłowie powinni zostać ukarani, powiedział, że sprawą zajmie się zarząd, a jego zdaniem jest ona "drugorzędna". Dodał jednak, że należy im się "jakiś rodzaj dobrze przemyślanego upomnienia".

"Jakiś rodzaj upomnienia dobrze wymyślonego im się należy, dlatego że w tak wrażliwych głosowaniach - żeby nie dostawał obóz rządzący amunicji - powinna działać drużyna" - ocenił. "Mówią, że głosowali zgodnie z własnym sumieniem" - dodał Lewandowski.

"Mam pewien problem z sankcjami, bo o ile ta rezolucja mówiła prawdę i całą prawdę (...), z sankcjami jest ten problem, że po pierwsze nie ma sankcji wycelowanych w sprawców tego nieszczęścia w postaci kolejnej debaty o Polsce, czyli otoczenie premier Szydło czy też prezydenta Dudy" - powiedział. Polityk podkreślił, że sankcje są "raczej kosztowne dla społeczeństwa".

Lewandowski wyraził przekonanie, że europosłowie popierający rezolucję "chcieli być zdeterminowani, że jeżeli uznajemy prawdę tego raportu o stanie rzeczy, to naturalną konsekwencją - tak rozumie to właściwie cały proeuropejski parlament - są sankcje".

"Jest jeszcze jeden kłopot z tymi sankcjami, mianowicie, że one są dość odległe w czasie i mogą na Polakach robić wrażenie, że Unia za nas załatwi demokrację. To nieprawda. Tę sprawę trzeba załatwić rzeczywiście w kraju, Unia może pomóc" - ocenił.

Przeczytaj komentarz Kłopot europosła.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maksymilian
  17.11.2017 10:34
  Obłuda i bezwstyd Lewandowskiego! Słuchałem jego wypowiedzi i uważam, że to głos Lewandowskiego zaważył na całym głosowaniu PE i również tej "szóstki" nieszczęśliwej. Słowa Lewandowskiego są nagrane i się nie wyłga. Oczywiście teraz próbuje odwrócić od siebie uwagę.
 • tnn
  17.11.2017 10:58
  To niepojęte, co ten człowiek wygaduje. Sam głosował za a teraz mówi, że powinien zostać upomniany? To jakiś rodzaj wyższej logiki? Może ma schizofrenię?
 • peep
  17.11.2017 14:12
  Lewandowski Janusz, człowiek który rozszabrował cała Polskę ,a na majątku narodowym wzbogacili sie szuje i kanciarze z Platformy PSLu
 • Gość
  19.11.2017 18:26
  Zdrajcom Polski należy się najwyższy wymiar kary.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  wiecej »