Ponad 3,5 tys. uczestników z ponad 50 krajów zgromadziło się na Azjatyckim Spotkaniu Młodych zorganizowanym przez Wspólnotę z Taizé. Odbyło się ono w dniach 3-7 lutego w stolicy Filipin, Manili. Ten kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię przebiegał pod hasłem: „Pragnienie życia w pełni – wezwaniem do przemiany świata”.
W głoszonych w czasie wspólnych modlitw rozważaniach przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois przekonywał, że „Bóg wychodzi naprzeciw ludzkiemu pragnieniu życia w pełni” i „jest w nas obecny przez Ducha Świętego”. „Oprzyjmy się na tej obecności” – wezwał brat Alois.
Wyjaśnił, że „nasze pragnienie życia w pełni zaspokaja wiara w Chrystusa”. „Dzięki niej wiemy, że Bóg towarzyszy nam, w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, zawsze jest po naszej stronie solidarny z nami. Podobnie my możemy być solidarni, w prostocie pisząc swoim życiem Ewangelię Chrystusa. Nie jesteśmy na tej drodze sami ale w tej wyjątkowej komunii jaką jest Kościół ” – tłumaczył przeor Wspólnoty z Taizé. Zaapelował do młodych, aby „po powrocie do domu szukali zrozumienia misterium wiary nie pozostając na poziomie wyobrażeń z dzieciństwa, a także, aby się dzielili z innymi zaufaniem do Boga”.
Uczestnicy spotkania modlili się m.in. za ofiary trzęsienia ziemi na Haiti a także za Kościół w Chinach.
Podstawą do rozmów małych grupach był „List z Chin”. Dzieląc się z młodzieżą doświadczeniem spotkania z tamtejszym Kościołem przeor Wspólnoty z Taizé opowiadał o siostrach zakonnych, które pomagają ludziom ale nie wolno im mówić o Chrystusie.
„Mimo to ich milczące świadectwo zmienia świat. Gdy w Chinach nie może istnieć Kościół widzialny istnieje Kościół niewidzialny w sercach ludzi i Bóg ich prowadzi” – stwierdził brat Alois.
Tradycyjnie wiele słynnych pieśni z Taizé przetłumaczono na główny filipiński język tagalog. Wieczorne modlitwy na terenie salezjańskiego campusu w Makati kończyły się adoracją ikony krzyża. Każdy, kto chciał, mógł podejść i oprzeć czoło na ikonie i powierzyć Chrystusowi ciężary życia własnego lub bliskich.
W czasie warsztatów tematycznych swoimi świadectwami dzielili się m. in. uczestnicy dialogu międzyreligijnego na filipińskiej wyspie Mindanao. Podkreślali, że społeczność chrześcijańska i muzułmańska żyją tam razem w pokoju. Nagłaśniany przez media konflikt nie ma podłoża religijnego lecz jest walką o ziemię, a aktów przemocy do jakich tam dochodzi dokonują zwykli bandyci.
Azjatyckie Spotkanie Młodych zakończyła 7 lutego Msza św. odprawiona przez metropolitę Manili kard. Gaudencio Rosalesa.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.