Ponad 3,5 tys. uczestników z ponad 50 krajów zgromadziło się na Azjatyckim Spotkaniu Młodych zorganizowanym przez Wspólnotę z Taizé. Odbyło się ono w dniach 3-7 lutego w stolicy Filipin, Manili. Ten kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię przebiegał pod hasłem: „Pragnienie życia w pełni – wezwaniem do przemiany świata”.
W głoszonych w czasie wspólnych modlitw rozważaniach przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois przekonywał, że „Bóg wychodzi naprzeciw ludzkiemu pragnieniu życia w pełni” i „jest w nas obecny przez Ducha Świętego”. „Oprzyjmy się na tej obecności” – wezwał brat Alois.
Wyjaśnił, że „nasze pragnienie życia w pełni zaspokaja wiara w Chrystusa”. „Dzięki niej wiemy, że Bóg towarzyszy nam, w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, zawsze jest po naszej stronie solidarny z nami. Podobnie my możemy być solidarni, w prostocie pisząc swoim życiem Ewangelię Chrystusa. Nie jesteśmy na tej drodze sami ale w tej wyjątkowej komunii jaką jest Kościół ” – tłumaczył przeor Wspólnoty z Taizé. Zaapelował do młodych, aby „po powrocie do domu szukali zrozumienia misterium wiary nie pozostając na poziomie wyobrażeń z dzieciństwa, a także, aby się dzielili z innymi zaufaniem do Boga”.
Uczestnicy spotkania modlili się m.in. za ofiary trzęsienia ziemi na Haiti a także za Kościół w Chinach.
Podstawą do rozmów małych grupach był „List z Chin”. Dzieląc się z młodzieżą doświadczeniem spotkania z tamtejszym Kościołem przeor Wspólnoty z Taizé opowiadał o siostrach zakonnych, które pomagają ludziom ale nie wolno im mówić o Chrystusie.
„Mimo to ich milczące świadectwo zmienia świat. Gdy w Chinach nie może istnieć Kościół widzialny istnieje Kościół niewidzialny w sercach ludzi i Bóg ich prowadzi” – stwierdził brat Alois.
Tradycyjnie wiele słynnych pieśni z Taizé przetłumaczono na główny filipiński język tagalog. Wieczorne modlitwy na terenie salezjańskiego campusu w Makati kończyły się adoracją ikony krzyża. Każdy, kto chciał, mógł podejść i oprzeć czoło na ikonie i powierzyć Chrystusowi ciężary życia własnego lub bliskich.
W czasie warsztatów tematycznych swoimi świadectwami dzielili się m. in. uczestnicy dialogu międzyreligijnego na filipińskiej wyspie Mindanao. Podkreślali, że społeczność chrześcijańska i muzułmańska żyją tam razem w pokoju. Nagłaśniany przez media konflikt nie ma podłoża religijnego lecz jest walką o ziemię, a aktów przemocy do jakich tam dochodzi dokonują zwykli bandyci.
Azjatyckie Spotkanie Młodych zakończyła 7 lutego Msza św. odprawiona przez metropolitę Manili kard. Gaudencio Rosalesa.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.