Reklama

Wolne niedziele będą wprowadzane etapowo

Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - jedna, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele - to propozycje poprawek PiS do projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - mówiła w Sejmie Urszula Rusecka (PiS).

Reklama

W nocy ze środy na czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zgłosił do projektu kilka poprawek.

Jak przypomniała Rusecka autorem projektu jest Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Proponowane zmiany - jak podkreśliła - są popierane m.in. przez organizacje zrzeszające pracowników z branży handlowej, pozostałe związki zawodowe oraz Episkopat Polski.

Zdaniem Ruseckiej pracownicy mają prawo do odpoczynku chociaż jeden dzień w tygodniu. Jak dodała, "rodziny muszą mieć prawo do czasu dla siebie, dla dzieci, dla swoich bliskich do wzmocnienia swoich więzi". Podkreśliła, że z sondaży wynika, że "większość Polek i Polaków to rozumie".

"Dla konsumentów dokonywanie zakupów o każdej porze dnia i nocy jest niewątpliwie bardzo wygodne i daje poczucie wolności, jednak odbywa się kosztem 1 mln 200 tys. osób zatrudnionych w handlu" - mówiła. Podkreśliła, że wśród pracowników handlu zdecydowaną większość stanowią "kobiety, żony, matki niejednokrotnie wychowujące małe dzieci".

"Podstawowe artykuły spożywcze kupimy w małych, osiedlowych, prowadzonych przez rodzinne firmy sklepikach" - powiedziała. Wskazała, że przedmioty takie jak telewizor, czy kosiarka konsumenci mogą kupić "od poniedziałku do soboty, tak jak robią to Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i inni obywatele Unii Europejskiej".

Zaznaczyła, że "w niedziele będą mogły funkcjonować bez zmian stacje benzynowe, piekarnie, lodziarnie, cukiernie, kwiaciarnie, punkty handlowe, sklepy z pamiątkami zlokalizowane na dworcach i lotniskach oraz małe osiedlowe sklepy".

Zwróciła uwagę, że "wiele osób zarzuca, iż ograniczenie handlu w niedziele spowoduje spadek dochodów w punktach handlowych, a to - podobno - przełoży się na zwolnienie pracowników sektora handlu". "Nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie tych słów" - podkreśliła. Oceniła, że jest "wręcz przeciwnie". "Mamy rekordowo niskie bezrobocie (...), a już teraz w branży handlowej brakuje ok. 100 tys. pracowników" - dodała.

Wprowadzenie do projektu ustawy poprawek zapowiedział w środę na konferencji prasowej poseł sprawozdawca Janusz Śniadek.

Pierwsza z nich - jak mówił - przesuwa wejście w życie ustawy na 1 marca 2018 r.

Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych, czy dworcach kolejowych. Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE, bowiem jedna z poprawek wyłączy z tego zakazu sklepy internetowe.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama