KE przedstawia nowy plan walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek nową propozycję, dzięki której Unia Europejska ma stać się bardziej odporna na oszustwa związane z podatkiem VAT. To odpowiedź na ujawniony niedawno skandal podatkowy wokół "Paradise Papers".

Towary sprzedawane między przedsiębiorstwami w tym samym kraju są obłożone VAT, jednak towary sprzedawane transgranicznie między firmami już nie - podatek jest wtedy pobierany w kraju nabywcy towaru. Ta różnica powoduje, że przestępcy tworzą tzw. karuzele VAT-owskie, czyli sieci kilku czy kilkunastu firm w różnych krajach, pozorujących transakcje handlowe między sobą. Nieuczciwe firmy mogą kupować towary w innym kraju bez VAT i sprzedawać je we własnym kraju wraz z VAT-em. Nie przekazują one podatku administracji skarbowej, a następnie często likwidują działalność. Pozorując transakcje, mogą też wyłudzać zwrot podatku VAT.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że według bardzo ostrożnych szacunków budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. Te pieniądze - podkreślił - mogłyby zostać przeznaczone na budowę nowych szpitali, szkół i dróg.

W ocenie Moscoviciego afera "Paradise Papers" ponownie pokazała, w jaki sposób zamożni ludzie i firmy obchodzą przepisy dotyczące VAT i unikają opodatkowania.

Zgodnie z najnowszymi propozycjami KE organy podatkowe w państwach UE mają zintensyfikować współpracę i wymianę informacji na temat transgranicznej sprzedaży produktów, aby ograniczyć nadużycia związane z podatkiem. "Walka (z tym zjawiskiem) wymaga znacznie skuteczniejszego dzielenia się informacjami przez odpowiednie organy państw członkowskich. Dzisiejsze propozycje sprawią, że tak się stanie" - podkreślił Moscovici.

Projekt KE zakłada, że kraje unijne umożliwiłyby zagranicznym organom podatkowym dostęp do rejestrów pojazdów w celu zwalczania nielegalnej transgranicznej sprzedaży nowych pojazdów jako samochodów używanych, które objęte są znacznie niższą stawką podatku VAT.

Komisja zaproponowała również zwiększenie wymiany informacji między organami celnymi w państwach UE, aby zapobiegać oszustwom związanym z VAT na towary importowane spoza Unii.

«« | « | 1 | » | »»
 • ultra
  29.06.2018 16:14
  Problem jest w pazerności państwa. 23% vat, 19% dochodowy, amortyzacje - czyli brak nieodliczenia kosztów od razu, tylko odpisywanie przez kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Sytuacja jest chora i będzie jeszcze bardziej chora. Jak do tego dorzucimy bankokracje która zagląda ci do portfela (wszystko dla twojego dobra), to najlepiej nic nie robić i być biednym bezrobotnym ( nawet w naszym Kościele lepiej się tratuje nierobów niż ludzi którzy ciężko pracują). Najgorzej w tym kraju prowadzić swoją firmę. Pijak zarejestrowany w urzędzie pracy ma zus i opiekę zdrowotną, jak ja nie zapłacę składki w terminie to nie mam nic i jestem złodziej. Gdybym drugi raz w życiu miał założyć firmę, to nigdy bym tego nie zrobił więcej i odradzam każdemu kto nie chce osiwieć zbyt wcześnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  29°C Sobota
  dzień
  30°C Sobota
  wieczór
  wiecej »