KE przedstawia nowy plan walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek nową propozycję, dzięki której Unia Europejska ma stać się bardziej odporna na oszustwa związane z podatkiem VAT. To odpowiedź na ujawniony niedawno skandal podatkowy wokół "Paradise Papers".

Towary sprzedawane między przedsiębiorstwami w tym samym kraju są obłożone VAT, jednak towary sprzedawane transgranicznie między firmami już nie - podatek jest wtedy pobierany w kraju nabywcy towaru. Ta różnica powoduje, że przestępcy tworzą tzw. karuzele VAT-owskie, czyli sieci kilku czy kilkunastu firm w różnych krajach, pozorujących transakcje handlowe między sobą. Nieuczciwe firmy mogą kupować towary w innym kraju bez VAT i sprzedawać je we własnym kraju wraz z VAT-em. Nie przekazują one podatku administracji skarbowej, a następnie często likwidują działalność. Pozorując transakcje, mogą też wyłudzać zwrot podatku VAT.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że według bardzo ostrożnych szacunków budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. Te pieniądze - podkreślił - mogłyby zostać przeznaczone na budowę nowych szpitali, szkół i dróg.

W ocenie Moscoviciego afera "Paradise Papers" ponownie pokazała, w jaki sposób zamożni ludzie i firmy obchodzą przepisy dotyczące VAT i unikają opodatkowania.

Zgodnie z najnowszymi propozycjami KE organy podatkowe w państwach UE mają zintensyfikować współpracę i wymianę informacji na temat transgranicznej sprzedaży produktów, aby ograniczyć nadużycia związane z podatkiem. "Walka (z tym zjawiskiem) wymaga znacznie skuteczniejszego dzielenia się informacjami przez odpowiednie organy państw członkowskich. Dzisiejsze propozycje sprawią, że tak się stanie" - podkreślił Moscovici.

Projekt KE zakłada, że kraje unijne umożliwiłyby zagranicznym organom podatkowym dostęp do rejestrów pojazdów w celu zwalczania nielegalnej transgranicznej sprzedaży nowych pojazdów jako samochodów używanych, które objęte są znacznie niższą stawką podatku VAT.

Komisja zaproponowała również zwiększenie wymiany informacji między organami celnymi w państwach UE, aby zapobiegać oszustwom związanym z VAT na towary importowane spoza Unii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »