Reklama

Premier Libanu formalnie wycofał dymisję

Premier Libanu Saad Hariri formalnie wycofał we wtorek dymisję po osiągnięciu konsensusu z rywalizującymi partiami politycznymi. Oświadczył, że rząd potwierdza zobowiązanie, iż polityka państwowa będzie trzymała się z dala od konfliktów w regionie.

Reklama

"Rada Ministrów podziękowała premierowi za jego stanowisko i wycofanie dymisji" - brzmi komunikat rządu, który został odczytany przez samego Haririego.

Szef libańskiego rządu poinformował, że jego gabinet zatwierdził politykę niemieszania się w wewnętrzne sprawy krajów arabskich. "Wszystkie (rządowe) czynniki polityczne decydują się odciąć od wszelkich konfliktów, sporów, wojen lub spraw wewnętrznych bratnich krajów arabskich w celu zachowania stosunków gospodarczych i politycznych Libanu" - oświadczył Hariri.

Libański rząd zebrał się we wtorek po raz pierwszy, od kiedy kraj ogarnął kryzys polityczny na skutek niespodziewanej rezygnacji Haririego ze stanowiska.

4 listopada Hariri ogłosił swą dymisję z Rijadu. Decyzja - jak pisze agencja Associated Press - wywołała szok i zdziwienie w Libanie; jako główny powód rezygnacji Hariri podał wówczas mieszanie się szyickiej radykalnej organizacji politycznej i zbrojnej Hezbollah w konflikty w regionie. Prezydent Libanu Michel Aoun odmówił wówczas przyjęcia rezygnacji, tłumacząc, że rozważy ją dopiero, gdy premier wróci do kraju i wyjaśni powody swej decyzji.

Po odwiedzeniu Francji i kilku krajów Saad Hariri 22 listopada powrócił do Libanu i wstrzymał swą rezygnację na prośbę prezydenta.

Hariri stoi na czele koalicji rządowej, w której ministrami są członkowie Hezbollahu. Rosnące wpływy w regionie tej wspieranej przez Iran organizacji są źródłem głębokiego zaniepokojenia ze strony Arabii Saudyjskiej.

Hezbollah walczy u boku sił prezydenta Baszara el-Asada w Syrii oraz w Iraku przeciwko bojownikom z ekstremistycznej sunnickiej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie. Monarchie z regionu Zatoki Perskiej oskarżają także Hezbollah o wspieranie szyickich rebeliantów z ruchu Huti w Jemenie oraz bojowników w Bahrajnie, czemu Hezbollah zaprzecza.

Hezbollah jest uznawany przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną. Prezydent Aoun odrzucił niedawno oskarżenia Ligi Arabskiej o to, że Hezbollah wspiera ugrupowania terrorystyczne w całym regionie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama