Reklama

Prymas Polski do gimnazjalistów

O poszanowanie dziedzictwa narodowego, zwłaszcza mowy polskiej, a także o obronę fundamentalnych wartości apelował dziś do młodzieży gimnazjalnej Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Hierarcha przewodniczył Mszy św. sprawowanej w gnieźnieńskim kościele oo. Franciszkanów z okazji 200-lecia miejscowego Gimnazjum nr 1.

Reklama

W homilii Prymas Polski przypominając krótko dzieje szkoły wskazał na ogromne dziedzictwo, jakie jest udziałem jej uczniów i nauczycieli. Dziedzictwo to ma potrójny wymiar: chrześcijański, narodowy oraz europejski i niesie z sobą bardzo konkretne zadania - podkreślił.

„Dziedzictwo chrześcijańskie zobowiązuje nie tylko do zgłębiania Chrystusowej Ewangelii, ale także do życia nią na co dzień. O dziedzictwie narodowym przypominają kolejne tytuły tej szkoły: Bohaterów Westerplatte i Zjazdu Gnieźnieńskiego. Przypominają o nim także słowa papieża Jana Pawła II, który mówił do młodzieży, że każdy ma swoje Westerplatte, każdy ma swój odcinek, którego musi bronić” – mówił abp Muszyński.

Stwierdził również, że dziś, dzięki Bogu, nie trzeba bronić granic i wolności naszej Ojczyzny. Są jednak wartości i treści, które na tę obronę zasługują i tej obrony się domagają. Wśród nich jest nasza mowa ojczysta, tak często kaleczona i zubażana, nasza historia i dokonania polskiego narodu, które zasługują na szczególny szacunek.

„Te wartości muszą nam być drogie, muszą być kochane, muszą być głęboko wpisane w nasze serce, bo tylko wtedy człowiek jest w stanie podjąć się ich obrony i jeśli trzeba zapłacić najwyższą cenę” – stwierdził Prymas Muszyński.

Zachęcał również gimnazjalistów do modlitwy. Jak mówił jest ona oddechem duszy i warunkuje życie duchowe człowieka. „Tego, kto się nie modli nazwałbym obumarłym, albo ciężko chorym” – dodał metropolita gnieźnieński.

Na koniec nawiązał do obecnego imienia szkoły – „Zjazdu Gnieźnieńskiego”. Jak mówił, to historyczne wydarzenie sprawiło, że Polska stała się cząstką Europy i tę Europę współkształtowała. Dziś ten zaszczytny tytuł zobowiązuje społeczność szkolną do głębokiego zastanowienia się nad tym, co mamy do zaoferowania coraz bardziej laickiej Europie. A mamy jej do zaoferowania przede wszystkim to, o co prosił nas Jan Paweł II – naszą żywą i głęboką wiarę.

W Mszy św. uczestniczyli licznie uczniowie i nauczyciele gnieźnieńskiego Gimnazjum nr 1, absolwenci oraz emerytowani pedagodzy, rodzice, dyrekcja oraz przyjaciele. Obecny był także prezydent Gniezna Jacek Kowalski. Po Eucharystii dalsza część jubileuszowych uroczystości odbyła się w budynku szkolnym.

Gnieźnieńskie Gimnazjum nr 1 ma długą i bogatą historię. Szkoła powstała w 1810 roku i z racji swojego umiejscowienia w klasztorze bożogrobców, w sąsiedztwie kościoła św. Jana przez długi czas była nazywana Szkołą Świętojańską. W 1825 roku placówkę podzielono na trzy mniejsze, wyznaniowe: katolicką, ewangelicką i żydowską. Szkoła Świętojańska pozostała katolicka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama