Reklama

Niemcy: Chadecy nie chcą Stanów Zjednoczonych Europy

Propozycja szefa SPD Martina Schulza, by do 2025 roku przekształcić Unię Europejską w Stany Zjednoczone Europy, spotkała się ze sprzeciwem bloku chadeckiego CDU/CSU Angeli Merkel. W środę chadecy i socjaldemokraci po raz pierwszy będą rozmawiać o koalicji.

Reklama

"Musimy wzmocnić Europę, co do tego nie może być żadnych wątpliwości. Będziemy o tym rozmawiać. W propozycji (Schulza) dostrzegam jednak raczej zagrożenie dla UE i dla poparcia obywateli dla Europy" - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel".

"Obecnie mieszkańcy Europy pragną raczej poczucia pewności, jakie dają im, tak przynajmniej uważają, państwa narodowe" - wyjaśnił polityk CDU, uważany za jednego z najbliższych współpracowników Merkel.

Według Kaudera pomysł Schulza naraziłby na szwank cały projekt integracji europejskiej, ponieważ większość krajów UE nie poparłaby idei budowy Stanów Zjednoczonych Europy.

Wcześniej propozycję SPD ostro skrytykował w imieniu bawarskiej CSU Alexander Dobrindt. Bawarski deputowany określił Schulza mianem "europejskiego ekstremisty".

W reakcji na zarzuty Schulz na zakończenie zjazdu swojej partii w Berlinie przyznał: "Tak, to prawda, jesteśmy radykalnymi zwolennikami integracji europejskiej". Jak zaznaczył, SPD "wyprasza sobie pouczenia" ze strony innych partii.

W przemówieniu programowym na rozpoczęcie zjazdu SPD w czwartek Schulz wezwał do reformy i wzmocnienia UE, by skuteczniej przeciwstawić się narastającej prawicowej fali w Europie.

Szef SPD przypomniał, że to jego partia przed blisko stu laty wysunęła po raz pierwszy propozycję utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy. Wyjaśnił, że taki punkt znalazł się w uchwalonym w 1925 roku Programie Heidelberskim partii.

Schulz zaproponował, by w stulecie programu zrealizować ten postulat. "Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny, który stworzy Europę federacyjną" - podkreślił. Jak wyjaśnił, taki traktat powinien zostać wypracowany przez konwent, w którym uczestniczyć powinny "społeczeństwa obywatelskie i narody". Kraje, które nie przyjmą takiego traktatu, powinny opuścić Wspólnotę - oświadczył Schulz.

W sondażu instytutu Emnid dla gazety "Bild" 30 proc. Niemców poparło pomysł Schulza, a 48 proc. go odrzuciło.

W najbliższą środę dojdzie do pierwszego spotkania liderów CDU, CSU i SPD w sprawie koalicji rządowej. Zgodę na rozmowy wyraził w piątek zwołany w tym celu zjazd socjaldemokratów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama