Gdynia Morawieckiego

Mateusz Morawiecki często jest porównywany do inicjatora budowy Gdyni, Eugeniusza Kwiatkowskiego. W czasie swojego expose nowy premier niejako odniósł się do tych porównań, stwierdzając, że jego Gdynią będzie Centralny Port Lotniczy.

"Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia zresztą też w sercu Europy" mówił w czasie swojego expose Mateusz Morawiecki. Nowy premier dużo mówił o infrastrukturze, ale kwestia, a nawet zapowiadał uczynienie z Polski logistycznego centrum Europy. Ale kwestia porównania CPK z Gdynią ma wyjątkowe znaczenie w kontekście poglądów na politykę gospodarczą państwa. Morawiecki chce jego większej aktywności, co w odniesieniu historycznym może kojarzyć się właśnie z działaniami Eugeniusza Kwiatkowskiego, inicjatora budowy nowoczesnego portu w Gdyni.

Eugeniusz Kwiatkowski, z wykształcenia był inżynierem chemikiem. Pasje naukowe łączył z aktywnością polityczną, w czasie I Wojny Światowej walczył m.in. w Legionach Polskich. W niepodległej Polsce był najpierw ministrem przemysłu i handlu w latach 1926-30 a potem ministrem skarbu i wicepremierem w latach 1935-39. To właśnie on był autorem i realizatorem koncepcji rozbudowy portu Gdyni, a także twórcą Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Mateusz Morawiecki często był porównywany do Eugeniusza Kwiatkowskiego. Głównie dlatego, że w rządzie PiSu miał pełnić podobną rolę, co twórca Gdyni i COP w rządach sanacyjnych. Miał on zmniejszyć zacofanie Polski i jej dystans do Zachodu poprzez większe zaangażowanie państwa w procesy gospodarcze. Do Kwiatkowskiego zbliża Morawieckiego też podobne, technokratyczne podejście do polityki. Obaj wyróżniali się tym podejściem na tle swoich obozów, odpowiednio sanacji i PiS.

Mateusz Morawiecki nie ma jeszcze swojej Gdyni. W swoim expose określił jednak, że jego Gdynią będzie Centralny Port Komunikacyjny. Co prawda CPK nie był pomysłem Morawieckiego, jednak Gdynia też nie była pomysłem Kwiatkowskiego. Ale przedwojenny minister znacząco przyczynił się do intensyfikacji rozbudowy tego polskiego portu. Nowe narzędzia władzy, jakie daje Morawieckiemu pozycja premiera, może też zintensyfikować prace nad budową polskiego lotniska na skalę światową.

Gdynia w krótkim czasie stała się jednym z najważniejszych portów w Europie. Podobne ambicje mają pomysłodawcy Centralnego Portu Lotniczego. Ich sojusznikiem staje się Mateusz Morawiecki, który chciałby powtórzyć sukces Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jeśli mu się to uda, Polacy, ale też inni mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej, będą mogli zapomnieć o Wiedniu czy Frankfurcie jako miejscach przesiadek w podróżach na inne kontynenty.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • TomaszL
  13.12.2017 18:05
  Dla ciekawości jaki mam obecnie rok? 1920 czy może jednak 2017?
  Bo wiele się zmieniło od czasów kiedy Eugeniusz Kwiatkowski "budował" COP czy Gdynię. i może warto postawić na nowoczesności, a nie żyć mitami z przeszłości?

  Dziś jest zupełnie inne otoczenie gospodarcze, zupełnie inna sytuacja geopolityczna i zupełnie inne kierunki rozwoju niż budowa państwowego przemysłu. Bez silnej gospodarki opartej o prywatna własności i bez ograniczenia roli państwa do minimum nie mamy co marzyć o rozwoju.
 • Xyz
  13.12.2017 21:10
  Eugeniusz Kwiatkowski nie był cwanym hochsztaplerem pracującym dla obcego kapitału tylko uczciwym patriotą i zdolnym inżynierem a nie cwanym managerem z korporacji Morawiecki to Pisowksi Swetru
 • Quki
  13.12.2017 23:23
  Panowie, tylko zanurzeni w Bogu, możemy "wygrać" silną Polskę, czy jego narzędziami nie są właśnie Premier i Prezydent, Rząd i Ministrowie? Po co nic nie wnoszące komentarze, podejmiecie modlitwę za Polskę.
 • Gość
  14.12.2017 06:32
  Będziemy, będziemy.....czy 4 czerwca 1989 roku ktoś obiecywał, że za 25 lat z tego kraju wyjedzie 1-1,5 miliona młodych Polaków?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »