Upowszechnienie wiedzy nt. możliwości wynikających z używania komputerów i zachęcenie młodych ludzi do studiowania kierunków informatycznych - to główne cele I Europejskiego Tygodnia e-Umiejętności. Odbędzie się on w 20 krajach UE. Weźmie w nim udział ponad 300 tys. osób.
I Europejski Tydzień e-Umiejętności potrwa od 1 do 6 marca - poinformował w poniedziałek prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji Stefan Kamiński.
Szkolenia i warsztaty organizowane w ramach tygodnia zostały dostosowane do potrzeb i umiejętności ponad 300 tys. uczestników, dzięki czemu pozwolą im na nawiązanie kontaktu ze światem za pośrednictwem komputera, a w konsekwencji zwiększą ich szanse na rynku pracy.
Za realizację projektu powstałego dzięki Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu odpowiedzialne są DIGITALEUROPE oraz European Schoolnet, które współpracują z partnerami w 20 krajach Unii Europejskiej.
"W Polsce mamy dobrze rozwinięty system edukacji dostosowanej do epoki przemysłowej, ale teraz mamy epokę cyfrową. Dlatego posługiwanie się e-umiejętnościami powinno być wdrażane już w wieku dziecięcym i potem kontynuowane przez cały okres edukacji, a także po jej zakończeniu. E-umiejętności są w dobie cyfrowej tym, czym była umiejętność pisania i czytania w epoce przemysłowej" - powiedział podczas konferencji w Warszawie wiceprezes KIGEiT Jarosław Tworóg.
Dodał, że skuteczność całości "systemu edukacyjnego i kształcenia ustawicznego zdecyduje o tempie rozwoju gospodarki przez najbliższe kilkadziesiąt lat".
Z roku na rok rośnie znaczenie e-umiejętności, które stają się niezbędne na rynku pracy. W efekcie pracownicy, którzy nie potrafią obsługiwać komputera, mają coraz większe problemy ze znalezieniem zajęcia. Jednocześnie pracodawcy sygnalizują deficyt wyspecjalizowanych pracowników IT, którzy w związku z dynamicznym rozwojem nowoczesnych technologii wdrażanych w przedsiębiorstwach, stają się najbardziej poszukiwanymi fachowcami. Z szacunków wynika, że w 2008 roku w krajach UE brakowało pół miliona informatyków - podała Izba.
"Rozwój nowoczesnych technologii jest tak dynamiczny, że potrzeba uczenia się jest niezwykle ważka. Około 60 proc. obecnych pięciolatków będzie w przyszłości pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją" - powiedział podczas konferencji dyr. Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA Włodzimierz Marciński.
Inspektor Wydziału Instrumentów Szkoleniowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Wojciech Szajner tłumaczył, że istnieją trzy obszary działań, które mają największe znaczenie. Pierwszy to prowadzenie badań własnych. "Niedawno skończyliśmy badanie, które miało odpowiedzieć na kilka pytań związanych z zapotrzebowaniem na kompetencje i wiedzę w polskiej gospodarce w perspektywie kilkunastu lat. Wynikiem jest to, że w polskiej gospodarce prognozujemy zwiększenie popytu na nowe zawody związane z technologiami informatycznymi, jak i praktycznym wykorzystaniem wiedzy technicznej, umiejętności informatycznych w życiu zawodowym" - mówił.
Dodał, że potrzebne jest położenie nacisku na kształcenie ustawiczne i szkolenia pracowników przedsiębiorstw, dlatego że osoby opuszczające uczelnie w perspektywie najbliższych dziesięciu lat nie będą w stanie zaspokoić potrzeb gospodarki na konieczne kompetencje. "Dlatego kładzenie nacisku na kształcenie ustawiczne na zdobywanie nowej wiedzy w tym wiedzy związanej z e-umiejętnościami jest szczególnie istotne" - mówił.
Oprócz tego PARP realizuje projekt szkoleniowy skierowany do pracowników sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którzy rejestrując się na platformie e-learningowej mogą uzyskać darmowe szkolenia w 18 obszarach tematycznych. Jednak - jak powiedział Szajner - jedynie 1 proc. pracowników polskich przedsiębiorstw korzysta z e-learningu. "Naszym odczuciu jest to forma bardzo przydatna, dlatego że kształcenie w formie e-learningowej odbywa się we własnym tempie, uczący się zawsze mają poczucie indywidualizacji kształcenia" - mówił.
Trzecim obszarem kształcenia ustawicznego są konkursy dotyczące szkoleń. W ramach konkursów PARP finansuje usługi szkoleniowe skierowane do sektora przedsiębiorstw. W najbliższym roku Agencja planuje zorganizować dwa konkursy. Pierwszy na realizację studiów podyplomowych, w ramach którego będzie można uzyskać dodatkowe punkty za realizację studiów o charakterze technicznym, a drugi na tzw. szkolenie otwarte. Może się do niego zgłosić każda osoba zatrudniona w sektorze przedsiębiorstw. Kryterium będącym warunkiem uzyskania dofinansowania będzie realizacja projektu dotyczącego albo wiedzy i umiejętności technicznych lub praktycznego wykorzystania technologii - tłumaczył Szajner.
Dodał, że konkurs na studia podyplomowe ma być ogłoszony w lutym, a studiów otwartych w marcu.
Z badań Eurostatu wynika, że 7 proc. obywateli państw UE nigdy nie korzystało z komputerów, głównie z powodu braku wiedzy o ich obsłudze. Ze statystyk wynika, że do końca 2009 roku co trzeci mieszkaniec Unii nigdy nie korzystał z internetu. W Polsce dostępność internetu wypadła jeszcze gorzej - prawie 40 proc. Polaków nie miało nawet okazjonalnego kontaktu z globalną siecią. W Norwegii, będącej liderem "internetyzacji" społeczeństwa, mniej niż co dziesiąty obywatel tego kraju nie korzysta z internetu.
DIGITALEUROPE, działająca uprzednio pod nazwą EICTA, to głos europejskiego przemysłu producentów technologii cyfrowych skupiający duże i małe przedsiębiorstwa działające w sektorach technologii komputerowo-informacyjnych oraz elektronicznego sprzętu powszechnego użytku. W skład DIGITALEUROPE wchodzi 58 czołowych międzynarodowych firm, 41 krajowych stowarzyszeń oraz 29 państw europejskich. DIGITALEUROPE reprezentuje ponad 10000 firm z całej Europy zatrudniających ponad 2 mln pracowników i generujących przychody przewyższające bilion euro.
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji podpisała kontrakt dotyczący koordynacji tygodnia e-umijejętności w 2009 r. Jest to jeden z wielu projektów, których wspólnym celem jest przeciwdziałanie rosnącej luce kompetencyjnej w obszarze e-umiejętności. Stanowi ona najpoważniejszą barierę w budowie społeczeństwa informacyjnego jak i dla wzrostu przemysłu elektronicznego i teleinformatycznego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.