Kanonista z KUL, ks. prof. Henryk Misztal powiedział, że opinia o świętości ks. Popiełuszki jest tak powszechna, że można spodziewać się jego kanonizacji.
"Takiej opinii świętości, jaką ma ks. Jerzy Popiełuszko, to poza Matką Teresą, Janem Pawłem II czy ojcem Pio, nie wiem, czy ktokolwiek na świecie ma" - powiedział ks. prof. Misztal. Zaznaczył, że na różnych kontynentach są jego pomniki, ludzie znają jego życiorys i wiedzą, że poniósł śmierć za Chrystusa.
"Z tego wynika, że ta opinia świętości jest tak powszechna, że możemy się spodziewać, że niedługo Pan sprawi jakiś cud za jego wstawiennictwem i będziemy się cieszyć także jego kanonizacją" - powiedział.
Ks. prof. Misztal podkreślił, że ks. Popiełuszko reprezentował duchownych, którzy inspirowani wiarą starali się być z narodem także w rozwiązywaniu różnych problemów natury społecznej.
"Ksiądz Popiełuszko jest przykładem kapłana, który z inspiracji wiary nie bał się mówić prawdy o społeczeństwie, o sprawiedliwości, domagać się prawdy" - podkreślił ks. prof. Misztal. Jak dodał, miłość do prawdy i do Chrystusa ks. Popiełuszki była tak wielka, że przezwyciężyła lęk przed śmiercią, który jako człowiek na pewno odczuwał.
"Według naszej wiary, kto oddaje życie za przyjaciół, ten dokonuje najwyższego aktu miłości. I taki najwyższy akt miłości w praktyce beatyfikacyjnej Kościoła, jeśli zostanie udowodniony, jest uznawany za wystarczający do tego, żeby Papież mógł orzec, że ktoś jest zbawiony, czyli że można mu oddawać kult publiczny, kościelny, prosić o jego wstawiennictwo i naśladować go w przesłaniach, które on głosił" - zaznaczył ks. prof. Misztal.
Jego zdaniem, beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki niesie dla Kościoła przesłania głoszenia prawdy i zajmowania się kwestią społeczną, od dawna bliską Kościołowi. "Jego przesłaniem jest też bardzo głębokie ukochanie Chrystusa" - podkreślił ks. prof. Misztal.
"Mógł uniknąć śmierci przez zwykłe wycofanie się z życia publicznego, jednak ten nakaz głoszenia prawdy był tak głęboki, inspirowany wiarą, że nie uląkł się. Taka śmierć z miłości do Chrystusa jest najwyższym aktem miłości, który zastępuje wszystkie inne" - powiedział ks. Misztal.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.