Reklama

Wielki Post na tryptyku

Jedynie sceny z Drogi Krzyżowej - Biczowanie, Ukoronowanie cierniem, Jezusa niosącego krzyż i Złożenie do grobu - prezentuje od Środy Popielcowej do Wigilii Paschalnej renesansowy tryptyk w kościele w Tarczku (Świętokrzyskie) - informuje tamtejszy proboszcz.

Reklama

"Zgodnie z dawną tradycją tego kościoła, przed pierwszą mszą świętą sprawowaną w Środę Popielcową, celebrans zamyka boczne skrzydła tryptyku w głównym ołtarzu, tak, że znajdujące się na ich rewersie cztery sceny pasyjne zasłaniają na 40 dni inne obrazy. Tryptyk jest otwierany w Wigilię Paschalną, podczas śpiewania hymnu +Chwała na wysokości Bogu+; w środkowym skrzydle pojawia się wówczas +Jezus zmartwychwstały udający się do Marii+" - powiedział PAP ks. Zbigniew Kądziela.

Ponadto, na awersie lewego skrzydła u góry można oglądać wtedy patrona świątyni św. Idziego Opata, a u dołu - męczeństwo św. Stanisława. Z kolei po drugiej stronie - odpowiednio - "Chrzest Chrystusa w Jordanie" i świętych Mikołaja oraz Marcina.

Malowany na deskach renesansowy tryptyk z Tarczka, datowany na 1530 rok, to jeden z najcenniejszych elementów wnętrza zabytkowej świątyni - podkreśla ks. Kądziela. Według niego, XIII-wieczny kościół parafialny w Tarczku stanowi jedną z atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskiego, o której szczególnie pamięta się w Środę Popielcową i Wielką Sobotę. W pozostałe dni roku liturgicznego obie strony tryptyku można obejrzeć tylko na specjalne życzenie - zaznaczył proboszcz.

Według tradycji, świątynia w Tarczku kryje w swoich murach pozostałości kościoła z XI wieku, fundowanego przez Władysława Hermana jako dziękczynienie za narodziny Bolesława Krzywoustego. Stanowi doskonały przykład budowli romańskiej - wzniesiona została z dokładnie obrobionych ciosów kamiennych i ma kształt połączonych ze sobą prostych brył geometrycznych. Grube mury, ze względu na funkcje obronne, posiadają małe, wysoko usytuowane otwory okienne, zachowane w pierwotnej formie od strony południowej.

Tarczek był osadą targową - powstał w średniowieczu w miejscu wymiany towarowej między ludnością puszczańską a rolniczą; jego nazwa pochodzi od "tarżka" - małego targu. Na początku był siedzibą kasztelanii, od XII do XIV w. stanowił ośrodek administracyjny dóbr biskupów krakowskich, który z czasem został przeniesiony do pobliskiego Bodzentyna. Między XIII a XIV wiekiem posiadał prawa miejskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama