Kard. Müller: "Amoris laetitia" trzeba interpretować prawowiernie

Jestem przekonany, że Rocco Buttiglione rozwiał wątpliwości kardynałów i wielu katolików, którzy obawiali się, że w „Amoris laetitia” dokonano istotnej zmiany doktryny wiary, gdy chodzi o dopuszczanie do Komunii oraz nierozerwalność ważnie zawartego małżeństwa – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" kard. Gerhard Müller.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odniósł się w nim do książki włoskiego polityka i filozofa, w której rozważa on wątpliwości czterech kardynałów co do właściwej interpretacji adhortacji papieża Franciszka o rodzinie.

Kard. Müller od razu jednak potwierdza, że jedynym wyjątkiem, w którym osoba rozwiedziona i żyjąca w nowym związku może ważnie otrzymać Komunię, jest sytuacja, kiedy ktoś jest w sumieniu przekonany, że jego pierwszy związek nie został ważnie zawarty, lecz nie jest tego w stanie dowieść przed sądem kościelnym. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznaje, że z takimi przypadkami spotykamy się coraz częściej ze względu na to, że osoby zawierające sakrament małżeństwa mają niekiedy słabą wiarę, nie znają nauczania Kościoła albo je świadomie odrzucają. Przypadki takie trzeba rozstrzygać na spowiedzi, a duszpasterze muszą jeszcze wypracować odpowiednie kryteria postępowania dla takich sytuacji – uważa kard. Müller. Teoretycznie wydaje się to łatwe, ale w konkretnych przypadkach, w kontekście całego życia danego człowieka, nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, że ktoś był chrześcijaninem tylko nominalnym, ochrzczonym, lecz niewierzącym.

Były szef watykańskiej dykasterii przyznał, że to sam Rocco Butiglione poprosił go o napisanie wprowadzenia do swej książki. Miało ono nosić tytuł: „Dlaczego »Amoris laetitia« można i należy interpretować w sposób prawowierny?”.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • owieczka_
  02.01.2018 17:06
  cd.oświadczenia biskupów z Kazachstanu ze strony pch24:

  Duchowni - powołując się na swój obowiązek biskupów, którzy ponoszą „poważną odpowiedzialność” i mają „zobowiązanie wobec wiernych oczekujących od nich publicznego i jednoznacznego wyznania prawdy, i niezmiennej dyscypliny Kościoła w odniesieniu do nierozerwalności małżeństwa” przypomnieli innym hierarchom na całym świecie, że „nie wolno im milczeć w obliczu próby zmieniania nauczania o nierozerwalności małżeństwa, „uzasadniania, zatwierdzania lub legitymizowania bezpośrednio lub pośrednio” rozwodu i stosunków seksualnych w tego typu związkach niebędących związkami sakramentalnymi poprzez sakramentalną dyscyplinę dopuszczania do Komunii Świętej tzw. „rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach”.
 • miro
  03.01.2018 18:27
  Co on jeszcze wymyśli i czemu go cytujecie? Subiektywne przekonanie o nieważności małżeństwa? Toż już lepiej niech od razu powie: pomyliłem się i nie wiem jak to odkręcić...
 • gość
  04.01.2018 12:17
  Sąd kościelny jest tu stawiany w charakterze złego cerbera. Dlaczego kardynał Muller nie dostrzega pozytywnej wartości płynącej z orzeczenia sądu - choćby takiej, że dzięki decyzji sądu popartej długim i rzetelnym procesem rozeznania nie-małżonkowie otrzymują moralną pewność o nieważności swojego małżeństwa, czyli coś, czego nigdy nie da im decyzja w sumieniu.

  I tak w ogóle co z tą drugą osobą? Bo na forum wewnętrznym człowiek jest sam na sam z penitentem. Gdzie jest miejsce na tę drugą osobę, na jej "głębokie przekonanie w sumieniu", które w dodatku może być zupełnie inne?
 • gość
  04.01.2018 12:22
  i druga sprawa. Każdy sędzia sądu kościelnego jest przygotowany do rozeznania tej sprawy. Wielu spowiedników nie jest. Wyślemy wszystkich księży na drugie studia? Bo nawet porady nie mogą zasięgnąć od nikogo, skoro sprawa rozgrywa się na płaszczyźnie sakramentu pokuty - czyli w obrębie najściślejszej tajemnicy spowiedzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Czwartek
  noc
  6°C Czwartek
  rano
  8°C Czwartek
  dzień
  9°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »