Czechy: Supermarkety muszą oddawać niesprzedaną żywność potrzebującym

Od 1 stycznia supermarkety w Czechach muszą nieodpłatnie przekazywać niesprzedane artykuły spożywcze na cele charytatywne. Jednak Czeska Federacja Banków Żywności obawia się, że będzie to ponad jej faktyczne możliwości dystrybucyjne.

Obowiązek oddawania niesprzedanej żywności dotyczy sklepów o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych.

"Dzięki nowym przepisom w roku 2018 będziemy mieli do dyspozycji 10 tys. ton żywności" - wskazała wiceprzewodnicząca Federacji Banków Żywności Veronika Lachova. Jak jednocześnie zaznaczyła, jest prawdopodobne, że brakować będzie przestrzeni magazynowych, ludzi, finansów i potencjału transportowego niezbędnych dla dystrybucji tak olbrzymiej ilości. "Także przy zapewnieniu maksymalnej bezpośredniej dystrybucji będziemy z tych powodów zmuszeni odmawiać niektórych dostaw" - powiedziała Lachova.

Dotychczasowe czeskie normy prawne, podobnie jak regulacje wprowadzone w bieżącym roku, nie zezwalają organizacjom charytatywnym na rozdzielnictwo artykułów żywnościowych z przekroczonym terminem najlepszej przydatności do spożycia. Według wielu z tych organizacji ustanowienie tutaj prawnego wyjątku znacznie odciążyłoby ich finanse.

Obowiązek przekazywania żywności organizacjom charytatywnym wprowadziła między innymi Francja. W Polsce nad ustawą dotyczącą walki z marnotrawstwem żywności pracuje parlament. Ustawa czeka na drugie czytanie - powiedziała PAP Magdalena Bryksa-Szymańczak z Federacji Polskich Banków Żywności.

«« | « | 1 | » | »»
 • gregg48
  01.01.2018 19:54
  Czy to możliwe, aby zlaicyzowane, ateistyczne kraje wyprzedziły chrześcijańską Polskę w dziedzinie miłosierdzia?
 • Stanisław_Miłosz
  01.01.2018 20:03
  Fajnie to wygląda, tak - szlachetnie, nie marnotrawnie, ale - zdrowiu obdarowanych potrzebujących ta żywność nie posłuży. Nie tylko dlatego. że "z przekroczonym terminem najlepszej przydatności do spożycia", ale też, a przede wszystkim dlatego, że naszpikowana jest różnymi "ulepszaczami" (poprawiającymi wygląd, smak, zapach), "wyjałowiona" (przez naturę "przemysłowych" technologii) z naturalnych składników (minerały, enzymy, witaminy, itd.), "naszprycowana" powiększającymi masę i objętość, "jędrnośc" płynami i emulsjami (woda, solanka, oleje ip.). To, że na wielu dumnie wybito że bez konserwantów nic nie znaczy. Obawiam się, że nawet wszechwiedzący Bóg nie wie czym te "produkty" nafaszerowano.

  Z pewnoscią cieszyć się będą producencji leków (często to te same koncerny co produkują "ulepszacze" i różne "prozdrowotne" "suplementy diety") i - różne "służby" zdrowia, bo przyrost (niekoniecznie w cierpieniu cierpliwych) pacjentów, to dobry powód do żądania jeszcze większej kasy (ładnie nazywanej "nakładami na"), tej z publicznego worka i tej z prywatnej sakiewki.

  Nie wiem, czy pozytywnym skutkiem takiej "dobroczynności" (też w propagandzie państwa nakładającego obowiązek oddawania) nie jest tylko tylko to, że ta przeterminowana żywność nie trafi do wtórnego przetworzenia, nie, nie do paszy dla zwierząt, ale dla karmy dla ludzi - jako "wypełniacz", czy kolejny "ulepszacz" lub całkowicie "nowy produkt" (dajmy na to, "schab babuni" czy "szynka dziadka". Nie wiem, ponieważ trzeba było by to jakoś oszacowac, a do tego brak danych, gdyż z natury takich praktyk "procedury są niejawne i konfidencjonalne.

  Tu się mówi tylko o supermarketach (a więc i o sfamiliaryzownych z nimi dostawami "franczyznach"). ale i mniejsze sklepy i sklepiki "nie sieciowe" przecież też zaopatrują się w tych samych hurtowniach, u tych samych "producentów", więc i u nich oferowany asortyment, nie jest aż tak lepszy.

  Ktoś powie, że przesadzam? To niech przypomni sobie "Arszenik i stare koronki" - nieszkodliwa dawka przez wiele lat. Rak zazwyczaj też zaczyna się od jednej zmutowanej komórki (z którą nie poradził sobie organizm).

  Ogólnie, sprawa na porządny artykuł, a nie z natury krótki komentarz. Może ktoś z redaktorów Wiary?

  I tym świątecznym akcentem - wszystkiego najlepszego w nowym, 2018. roku. :)
 • FDKGT
  01.01.2018 23:48
  Niezrozumiałe w tej wiadomości jest to ,że sklepy mają oddawać niesprzedaną żywność organizacjom charytatywnym którym wciąż w tym roku według obowiązujących przepisów nie wolno rozdzielać żywności o przekroczonym okresie najlepszej przydatności ,zaś Czeska Federacja Banków Żywności "obawia się" ,że nie starczy możliwości dystrybucyjnych . Można pomyśleć ,że te 10 tys. ton w dyspozycji Czeskiej Federacji Banków żywności ma Federacja zjeść sama . Pokręcona ta wiadomość . Nadmiar żywności to objaw świąteczny , to w święto ma być wszystkiego w bród i ma się właśnie zmarnować bo takie jest prawo świętowania .Natura jest hojna sypiąc nadmiarem ziarn .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  6°C Piątek
  wieczór
  3°C Sobota
  noc
  2°C Sobota
  rano
  4°C Sobota
  dzień
  wiecej »