Mija rok od powstania w Watykanie Dykasterii Integralnego Rozwoju.
Od niemal 5 lat w Watykanie przebiegają gruntowne reformy. Przeprowadza je Papież Franciszek wspomagany przez Radę Kardynałów. Jednym z owoców tej reformy jest istniejąca od roku Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Powstała ona z połączenia czterech papieskich rad: Iustitia et Pax, Cor Unum, ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Na czele dykasterii stoi pochodzący z Ghany kard. Peter Turkson. Dziennikarze Radia Watykańskiego poprosili go o podsumowanie pierwszego roku działalności tej instytucji.
„W tym pierwszym roku chcieliśmy przede wszystkim dostosować się do statutu, który nadał nam Papież Franciszek, a konkretnie połączyć w jedną całość cztery papieskie rady. Trzeba było utworzyć niezbędne struktury, zadbać o personel, który odziedziczyliśmy po tych radach, a także o siedzibę nowej dykasterii. Teraz widzimy, że potrzebujemy wspólnej refleksji nad celami, które musimy realizować. Chcemy zasięgnąć rady specjalistów, abyśmy wiedzieli jak zorganizować naszą pracę. Najpierw na szczeblu kierowniczym, a potem dla ogółu pracowników, abyśmy mogli przekazać im wizję naszej pracy, bo wszyscy musimy iść razem” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson.
Kard. Turkson zastrzegł, że pomimo trwającej reformy, każda z sekcji nowej dykasterii normalnie prowadzi swą działalność. Dykasterię często odwiedzają biskupi, zwłaszcza przy okazji wizyt ad limina. Często jest przy tej okazji mowa o ekologicznej encyklice Laudato si. Dokument ten – jak zaznaczył kard. Turkson – jest doskonałym przykładem kolegialności. Franciszek wykorzystał w nim doświadczenia Kościołów lokalnych, a teraz ma nadzieję, że biskupi zadbają o rozpowszechnianie tego dokumentu w swym środowisku.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.