Bp Libera o małżeństwie

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach diecezji płockiej odczytany zostanie list duszpasterski biskupa Piotra Libery na Wielki Post.

Poświęcony on jest omówieniu „Instrukcji o przygotowaniu do małżeństwa i życia rodzinnego w Diecezji Płockiej”. Dokument ten zawiera szczegółowy program formacyjny, który od 1 marca obowiązywać będzie w Kościele płockim.

W swym liście bp Libera przypomina, że Wielki Post jest czasem duchowego zmagania, ale i wewnętrznej przemiany. Duchowa walka „trwa przede wszystkim w sercu człowieka”, ale „obejmuje ona również inne obszary życia”. Jednym z nich jest rodzina i życie małżeńskie.

„Możemy dziś mówić o swoistym kuszeniu współczesnego człowieka, polegającym na zakwestionowaniu tradycyjnego modelu małżeństwa i rodziny. Podważa się samą wartość małżeństwa i rodziny. Poddaje w wątpliwość jej zadania, proponując fałszywe alternatywy i domagając się uznania ich przez gremia ustawodawcze. W ten sposób niszczy się podstawową komórkę życia społecznego, zadaje głęboką ranę wielu osobom oraz wyrządza szkody, często niepowetowane” – czytamy w liście biskupa Libery.

Hierarcha wymienia wewnętrzne kryzysy, jakie zdarzają się w rodzinie m.in. brak zgody między małżonkami, alkoholizm, narkomania, społeczne przyzwolenie na rozwody, przemoc, wyjazdy do pracy za granicę, perspektywa utraty pracy i niepokój o brak zabezpieczeń finansowych.

„Ten zły klimat panujący wokół rodziny oddziałuje szczególnie na ludzi młodych, którzy myślą o małżeństwie i życiu rodzinnym. Nie jest łatwo im z odwagą i nadzieją patrzeć na swoją przyszłość, marzyć o udanym życiu małżeńskim. Wielu ludzi niejednokrotnie boi się małżeństwa, boi się wypowiedzieć słowa `przyrzekam miłość, wierność i uczciwość małżeńską`” – akcentuje bp Libera.

W opinii ordynariusza płockiego szczególnie ważną kwestią staje się odpowiednie przygotowanie ludzi młodych do małżeństwa i życia rodzinnego. Dlatego na potrzeby diecezji opracowana został specjalna „Instrukcja”. Bp Libera omawia etapy przygotowania, zawarte w dokumencie. Wymienia przygotowanie dalsze (dzieciństwo, szkoła, katecheza), przygotowanie bliższe (młodzież ponadgimnazjalna) oraz przygotowanie bezpośrednie, które stanowi nowość.

Etap ten rozpoczyna się od spotkania narzeczonych w kancelarii parafialnej z duszpasterzem, a kończy wraz z zawarciem sakramentu małżeństwa. Realizowany on będzie w ramach „Spotkań dla Narzeczonych”. Specjalne katechezy przedślubne, prowadzone przez duchownych i świeckich m.in. dotyczyć będą sakramentalności małżeństwa, budowania więzi małżeńskiej, analizy treści przysięgi małżeńskiej, odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz apostolstwa rodziny. Przewidziana jest również wizyta w Poradni Życia Rodzinnego.

Hierarcha wyjaśnia, że pierwszorzędnym celem zaproponowanych działań jest „odkrycie piękna drogi małżeńskiej i rodzinnej”, ukazanie wielkości powołania do miłości i służby życiu. – „Nade wszystko chodzi jednak o ożywienie wiary wśród tych, którzy zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Zależy mi bardzo na odnowieniu wśród ludzi młodych religijnej świadomości, iż małżeństwo chrześcijańskie jest sakramentem, który zanurza małżonków w Chrystusie, obdarowuje łaską na całe życie, uzdolni do reagowania na sprawy trudne” - podkreśla autor listu.

List biskupa Libery kończy prośba, aby księża „gorliwie podjęli trud wdrażania nowych wytycznych w życie swoich wspólnot parafialnych i umiejętnie przekazywali je tym, którzy planują zawrzeć sakrament małżeństwa” - „Mam nadzieję, że podjęte kroki będą realną pomocą dla naszych diecezjan, stanowiąc swoistą duszpasterską tarczę ochronną dla życia rodzinnego i małżeńskiego” – podsumowuje ordynariusz diecezji płockiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
wiecej »