W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu kilka tysięcy osób obejrzało wystawę „Porzucony krzyż”, otwartą 21 lutego w podziemiach sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach i prezentującą łącznie ponad 370 eksponatów.
To „niechciane” krzyże, które rodziny zmarłych, starszych parafian przekazywały ks. Krzysztofowi Pastuszakowi podczas jego pracy duszpasterskiej w Belgii i Francji.
Na wystawie dominują krzyże – jest ich ok. 270, ponadto jest 60 figurek Chrystusa Frasobliwego i 15 paschałów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów ks. prałata Krzysztofa Pastuszaka, proboszcza kliku belgijskich parafii, wieloletniego misjonarza w Kamerunie, kapłana diecezji kieleckiej.
Organizator i pomysłodawca wystawy, ks. prałat dr Jerzy Ostrowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach, jest zaskoczony frekwencję po pierwszym dniu wystawy. – „Ludzie płakali, przychodzili całymi rodzinami, w Księdze Gości jest już ponad sto wzruszających wpisów” – mówi. – „Krzyże są tak wymowne, bo nie przyjęły ich rodziny, które chętnie dziedziczą dobra materialne, a obawiają się symbolu męki, który też jest przecież symbolem i narzędziem zbawienia” – mówi.
Pokazane na wystawie krzyże są drewniane i metalowe, niektóre kunsztownie wykonane, składane, na bazie łusek do pocisków, drewnianych korzeni, porcelanowe itp. Część z nich pochodzi z XVII wieku. Wystawie towarzyszy oprawa muzyczna – pieśni pasyjne.
Ekspozycję w kościele Miłosierdzia Bożego na Czarnowie można oglądać w każdą niedzielę od godz. 16 do 17.30. Chętni planujący zwiedzanie w innych godzinach powinni ustalić to telefonicznie: 041 345 32 09.
To kolejna wystawa w parafii, która trafiła do Kielc za pośrednictwem ks. Pastuszaka. W okresie świąt Bożego Narodzenia pokazano kolekcję 300 szopek świata, które ks. Pastuszak gromadził przez 25 lat i przekazał biskupowi kieleckiemu. Następna – jak zapowiada ks. prob. Jerzy Ostrowski – będzie dotyczyć wizerunków Maryi i zostanie otwarta w maju.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.