Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego "Serce bez granic" zbuduje formacyjno-edukacyjne centrum misyjne i muzeum swego patrona w Hucie Komorowskiej (Podkarpackie). Budowa ruszy w tym roku. W czwartek podpisano umowę o dofinansowaniu inwestycji ze środków UE.
Jak poinformował PAP wiceprezes fundacji Bogdan Romaniuk, realizacja projektu "Modernizacji i adaptacji oficyny dworskiej w ramach zabytkowego zespołu rodziny Kozłowieckich w Hucie Komorowskiej na cele muzealne" zostanie dofinansowana kwotą 3 mln zł ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.
Zgodnie z planami fundacji powołanej przez diecezję sandomierską, która wyłoży na urzeczywistnienie projektu pół mln zł, zrekonstruowana budowla stanie się centrum pamięci o kardynale. Za dwa tygodnie ma być ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji.
Zmarły przed trzema laty ks. Adam Kozłowiecki (1911-2007) przez 61 lat pracy w Zambii zajmował się edukacją tamtejszych dzieci i młodzieży, organizując im dostęp do oświaty i cywilizacji. Za swoją działalność misyjną został odznaczony najwyższymi odznaczeniami brytyjskimi, francuskimi, zambijskimi i polskimi.
W Hucie Komorowskiej zaplanowano na 2011 rok otwarcie muzeum pamiątek po kardynale oraz centrum misyjnego, które ma przybliżać wiernym chrześcijańskie posługiwanie Kościoła rzymsko-katolickiego na świecie. Decyzją biskupa sandomierskiego ks. Krzysztofa Nitkiewicza, dekanat raniżowski - do którego należy Huta Komorowska - już obecnie pełni funkcję diecezjalnej stolicy "papieskich dzieł misyjnych".
Urodzony w Hucie Komorowskiej Adam Kozłowiecki był w czasie II wojny światowej więźniem obozów w Auschwitz i Dachau. Zambia stała się jego drugą ojczyzną z wyboru. Jako jezuita-misjonarz organizował w niej szkolnictwo, był administratorem wikariatu apostolskiego Lusaki i pierwszym arcybiskupem metropolitą tego miasta. Brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Po rezygnacji ze stolicy arcybiskupiej powrócił do zwykłej pracy duszpasterskiej misji w Mpunde. W 1998 r. papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską.
Ks. A.Kozłowiecki publikował artykuły w krakowskim "Tygodniku Powszechnym", ogłaszał listy pasterskie, wydał również wspomnienia "Ucisk i utrapienie. Pamiętnik więźnia 1939-1945" (1967) oraz "Moja Afryka. Moje Chingombe" (1998). Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy misyjnej, za działalność na rzecz ludzi potrzebujących pomocy, za patriotyczną postawę rozsławiającą imię Polski na świecie".
Kard. Adam Kozłowiecki - doktor honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - zmarł w 2007 roku, został pochowany w Lusace.
Huta Komorowska (gm. Majdan Królewski) była na przełomie XIX i XX wieku własnością rodziny Kozłowieckich. Należący do niej pałac został zniszczony podczas II wojny światowej. We wsi znajduje się szkoła podstawowa im. kard. Kozłowieckiego.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.