Stojący na czele delegacji rosyjskiej Igumen Filip Riabych powiedział rozmowie z KAI, że Kościół prawosławny w Rosji przywiązuje dużą wagę do stosunków z Kościołem katolickim w Polsce, „gdyż służy on duchowo narodowi, sąsiadującemu z narodami, o które troszczy się z kolei nasz Kościół”.
„Dziś widzimy to, co nas zbliża. Jest to przede wszystkim wspólne stanowisko w wielu sprawach społecznych – troska o zachowanie chrześcijaństwa w Europie, o misję chrześcijańską w społeczeństwach postkomunistycznych; zgadzamy się w różnych zagadnieniach etycznych: zachowania rodziny, życia itp.” - wyjaśnił.
Przedstawiciel Patriarchatu dodał, że miejsce i rola Kościołów są we wzajemnym procesie pojednania bardzo istotne. „Przede wszystkim dlatego, że na tle naszego ogólnego zbliżenia, np. w obronie wartości chrześcijańskich i norm moralnych w Europie, nasze narody żyją nadal w atmosferze jakiegoś napięcia, w stosunkach między nami jest wiele stereotypów i wypaczonych wiadomości o sobie nawzajem, i to nie tylko w odniesieniu do historii, ale także gdy chodzi o współczesność – powiedział ihumen Riabych. – Jako przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich niepokoi nas to, że w dzisiejszych warunkach, gdy istnieją dobre środki przekazu, jest tyle niewiedzy i wrogości między sąsiadującymi ze sobą narodami” - podkreślił prawosławny duchowny.
„Mówiliśmy m.in. o tym, że trudno tak od razu wysunąć poważne inicjatywy - przyznał. - Potrzebujemy jeszcze kilku spotkań, aby określić to, co możemy wspólnie zrobić. Uzgodniliśmy, że nasze spotkania będą regularne i że zaproponujemy kierownictwom naszych Kościołów powołanie wspólnej grupy roboczej, w której ramach będziemy się spotykać, aby nie tylko omawiać trudne zagadnienia, ale także zastanawiać się nad perspektywami współpracy i co możemy zaproponować naszym narodom w tym zakresie” - powiedział ihumen Riabych.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.