Papież: Głoszenie zawsze jest policzkiem, to klaps

Na odwagę, prawdę i świadectwo jako niezbędne elementy przekazywania wiary zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej homilii Franciszek nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (2 Tm 1,1-8), mówiącego o żywej i szczerej wierze Tymoteusza.

W swojej homilii papież podkreślił trzy słowa zawarte we wspomnianym 2 Liście do Tymoteusza, wskazujące jak należy przekazywać wiarę: „dziecko”, „matka i babcia” i wreszcie „świadectwo”.

Ojciec Święty zauważył, że Paweł zrodził Tymoteusza poprzez „głupstwo głoszenia i to jest jego ojcostwo”. A w liście mowa jest również o łzach, ponieważ Paweł nie przesładzał swego głoszenia półprawdami. Czynił to z odwagą. To właśnie czyni Pawła ojcem Tymoteusza. „Głoszenie nie może być letnie” – podkreślił Franciszek.

„Głoszenie zawsze – wybaczcie mi to słowo – jest policzkiem, to klaps, uderzenie, które cię porusza i prowadzi do przodu. A sam Paweł mówi: głupstwo głoszenia (1 Kor 1,21). To szaleństwo, ponieważ oznacza powiedzenie, że Bóg stał się człowiekiem, a potem został ukrzyżowany, a następnie zmartwychwstał ... Co mieszkańcy Aten powiedzieli Pawłowi? «Posłuchamy cię innym razem» (Dz 17,32). Zawsze w głoszeniu wiary jest trochę szaleństwa. A pokusą jest fałszywy zdrowy rozsądek, ta przeciętność: «Ależ nie, nie żartujemy, to tak nie jest»... wiara letnia”- stwierdził papież.

Następnie Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie świadectwa, które daje siłę słowu. Podkreślił znaczenie wzajemnej miłości chrześcijan, której nie da się pogodzić z plotkowaniem i obmową. Przestrzegł przed antyświadectwem, które osłabia ludzi i odbiera im wiarę.

Wreszcie Franciszek wskazał na macierzyński charakter Kościoła, w którego łonie rodzi się wiara. Przytoczył słowa św. Pawła, który mówiąc o wierze bez obłudy Tymoteusza zaznaczył, że zamieszkała ona wcześniej w jego babce Lois i w matce Eunice. Podkreślił rolę kobiet w przekazywaniu wiary, uczeniu dzieci czynienia znaku krzyża. Zadał pytanie, czy w przygotowaniu do małżeństwa uczy się przyszłe małżonki i matki, jak mają przekazywać wiarę?

„Prośmy Pana, aby nas nauczał jako świadków, jako głosicieli a także kobiet, jako matek przekazywania wiary” – zakończył swoją homilię papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  wiecej »