Przestępstwa i akty przemocy na tle rasistowskim nasiliły się w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich pięciu lat - twierdzi Europejska Komisja Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) Rady Europy, w raporcie opublikowanym we wtorek w Strasburgu.
ECRI wezwała władze w Londynie, by jeszcze mocniej starały się zapobiegać rasizmowi i zwalczać jego przejawy.
Według raportu, który przytacza dane z brytyjskich ministerstw spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości, liczba przestępstw rasistowskich zarejestrowanych w Anglii i Walii przekroczyła 31 tys. w 2003 roku i 38 tys. pięć lat później.
Wśród ofiar "najwyższego poziomu wrogości i uprzedzeń" są w Wielkiej Brytanii Romowie - wskazuje ECRI. Zwiększyła się również liczba incydentów antysemickich, które często następują w ślad za wzmiankami antysemickimi w głównych mediach.
Tradycyjne media, a szczególnie prasa popularna, regularnie opisuje w negatywnym świetle muzułmanów, imigrantów, ubiegających się o azyl czy Romów. Debata polityczna nadal zawiera elementy dyskursu rasistowskiego i ksenofobicznego - uważają eksperci.
Wydaje się - wskazuje raport - że w Wielkiej Brytanii wzmaga się wrogość wobec imigrantów. Uchodźcy i ubiegający się o azyl są narażeni na omyłkowe decyzje czy doraźne zatrzymania. W sektorze publicznym nadal w niewystarczającym stopniu reprezentowani są przedstawiciele muzułmanów, mniejszości etnicznych i osoby czarnoskóre. Raport zauważa też, że zbyt mało jest działań mających na celu wyeliminowanie uprzedzeń i dyskryminacji w miejscu pracy.
ECRI krytykuje również niektóre brytyjskie inicjatywy prawne, na przykład wydłużenie czasu, przez jaki należy mieszkać w kraju przed ewentualną naturalizacją.
Komisja zauważa przy tym pewne plusy, na przykład wzrost obecności w szkołach dzieci czarnoskórych i romskich. Ponadto poczynione zostały znaczące wysiłki, by przestępstwa i akty rasistowskie były rejestrowane w sposób systematyczny i spójny.
ECRI została powołana w 1993 roku. Jest niezależną agendą Rady Europy monitorującą przestrzeganie praw człowieka i skupiającą się na zwalczaniu rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.