„Sojusz na rzecz wolnej niedzieli”

„Sojusz na rzecz wolnej niedzieli” – to inicjatywa Kościołów katolickiego i ewangelickiego, do której przyłączyły się związki zawodowe w Nadrenii Północnej-Westfalii. Nowo powstały sojusz ma być ostrzeżeniem dla świata polityki i gospodarki, aby uszanować niedzielę i święta, i nie liberalizować ustaw o handlu w niedzielę. W Niemczech sklepy mogą być otwarte w cztery niedziele w roku, ale niektóre landy chcą zmiany tej ustawy.

Powstały w Düsseldorfie „Sojusz na rzecz wolnej niedzieli” wpisuje się w szerszy niemiecki a nawet europejski protest przeciwko liberalizacji ustawy o handlu w niedzielę i święta. Podobne inicjatywy przeprowadzane były już między innymi w Bawarii a także w Austrii i Szwajcarii. Tym razem za wolną niedzielą opowiada się minister pracy Nadrenii Północnej-Westfalii Karl-Josef Laumann. Chadecki polityk stwierdził, że nie tylko względy religijne przemawiają za obroną niedzieli. „Chodzi również o ochronę rodziny a nawet o efektywność pracy. Wolna niedziela jest naturalnym uwieńczeniem siedmiodniowego rytmu pracy”.

Oficjalnie i uroczyście sojusz zostanie zawiązany jutro, czyli w „Międzynarodowy Dzień Wolnej Niedzieli”. Jego członkowie nawiązują bowiem do 3 marca 321 r., kiedy edykt cesarza Konstantyna Wielkiego po raz pierwszy stanowił o niedzieli jako dniu wolnym od pracy. Jutrzejsza demonstracja na rzecz wolnej niedzieli rozpocznie się przed parlamentem landowym w Düsseldorfie, a zakończy ekumenicznym nabożeństwem z udziałem arcybiskupa Kolonii, kard. Joachima Meisnera w kościele św. Lamberta. Swoją główną działalność sojusz zapowiedział jednak w bezpośredniej polityce landowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Czwartek
  wieczór
  17°C Piątek
  noc
  10°C Piątek
  rano
  13°C Piątek
  dzień
  wiecej »