Premier Węgier Gordon Bajnai uhonorował Krzysztofa Zanussiego Krzyżem Oficerskim Orderu Republiki Węgierskiej. Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się we wtorek w Warszawie.
Krzyż Oficerski Orderu Republiki Węgierskiej został przyznany polskiemu reżyserowi "w uznaniu cennej twórczości dla kultury światowej oraz za wybitne zasługi we wzmacnianiu polsko-węgierskich kontaktów kulturalnych".
"Krzysztof Zanussi w 1971 roku jako pierwszy z filmowców odkrył i docenił dla kinematografii węgierską pisarkę Magdę Szabo, ekranizując jej powieść pt +Rola+. W 2003 roku sam zainaugurował 10-odcinkową retrospektywę swych filmów w węgierskiej telewizji Duna. Był też współproducentem wielu węgierskich filmów, w tym +Siódmego pokoju+ Magdy Meszaros, +Alchemika i dziewicy+ Zoltana Kamondi, +Cudu w Krakowie+ Diany Groo. Był też przewodniczącym jury na festiwalu Pecsi Movieast, występował z wykładami na węgierskich uczelniach. Ostatnio reżyser przymierza się do zrealizowania filmu o córce Ludwika Węgierskiego, Jadwidze, królowej Polski" - powiedział Mihaly Gyor, ambasador Republiki Węgierskiej w Warszawie.
Polski reżyser powiedział, że od początku jego kontaktów z Węgrami, gdy w latach 50. przyjechał do Budapesztu, uderzyła go łatwość porozumienia się, pewna wspólnota duchowa pomiędzy Polakami i Węgrami. "Mamy bardzo podobne narodowe poczucie humoru" - powiedział Zanussi, dziękując za odznaczenie.
Premier Węgier przebywa obecnie w Polsce m.in. w związku z obchodzoną właśnie rocznicą przyjęcia przez Węgry polskich uchodźców w 1940 roku. Podczas wtorkowej uroczystości ambasador Gyor wręczył premierowi Bajnai oraz Zanussiemu opublikowany przez ambasadę album zdjęć z węgierskich obozów uchodźców dla Polaków.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.