Specjalne pokoje do przesłuchań dzieci

W Polsce już 39 miejsc przesłuchań dzieci uzyskało certyfikat "przyjaznego pokoju". W środę w ministerstwie sprawiedliwości wręczono kolejne certyfikaty. W Polsce jest ponad 200 tzw. niebieskich pokoi, w których przesłuchiwani są małoletni.

Certyfikaty dla przyjaznych pokoi przesłuchań dzieci przyznano w resorcie sprawiedliwości z okazji inauguracji trzeciego etapu kampanii społecznej "Dziecko - świadek szczególnej troski" organizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje. Hasło trzeciej odsłony akcji brzmi: "Będę przesłuchany".

Dyrektor fundacji Monika Sajkowska powiedziała PAP, iż pokoje funkcjonują głównie na komisariatach policji, ale także przy organizacjach pozarządowych. "Wspólnie z ministerstwem sprawiedliwości sprawdzamy zgodność miejsca przesłuchań ze standardami" - powiedziała. Dodała, że certyfikat stanowi wyróżnienie dla najlepiej przygotowanych miejsc przesłuchań małoletnich i ma motywować osoby zarządzające pozostałymi "niebieskimi pokojami" do podnoszenia standardów.

"Przyjazne miejsca przesłuchań są tworzone od 2004 r., nie zawsze jednak wszystko było profesjonalnie przygotowane; chodzi m.in. o wymogi związane rejestracją zeznań" - zaznaczyła Sajkowska. Dlatego od 2008 r. rozpoczęto przyznawać certyfikaty dla najlepszych.

Sajkowska wyjaśniła, iż wzorcowy pokój przesłuchań musi mieć poczekalnię i oddzielne wejście, jeśli jest na komisariacie; wystrój pokoju powinien być stonowany, a część osób uczestniczących w przesłuchaniu powinna przebywać za tzw. lustrem weneckim. Dodała, że w pomieszczeniu nie powinno być dużo zabawek, bo to rozprasza dziecko.

Dyrektor fundacji wskazała też, iż wciąż powinny być tworzone nowe pokoje do przesłuchań dzieci. "Powinno ich być tyle, ile jest sądów rejonowych lub powiatów" - zaznaczyła.

Jak powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, program przyznawania certyfikatów cały czas jest prowadzony. "Mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł powiedzieć, że w każdym powiecie w Polsce jest przyjazny pokój przesłuchań i tam gdzie będzie odbywała się rozmowa z dzieckiem, nie będzie dochodziło do jego krzywdy" - zaznaczył.

W ramach organizowanego przez fundację trzeciego etapu kampanii m.in. do sądów, prokuratur, komisariatów policji i placówek udzielających pomocy pokrzywdzonym trafią specjalistyczne publikacje dotyczące specyfiki przesłuchań małoletnich. Do końca roku organizowane będą także szkolenia dotyczące tej tematyki dla pracowników i funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości.

Pierwszy etap kampanii odbył się w 2004 r. pod hasłem: "Wysoki Sądzie, boję się". Wtedy podkreślano wyjątkową rolę nieletnich świadków. Drugą odsłonę kampanii zorganizowano w 2007 r. pod hasłem: "Wysoki Sądzie, mam prawo się nie bać"; propagowano wówczas potrzebę tworzenia tzw. niebieskich pokoi.

Fundacja Dzieci Niczyje działa na rzecz dzieci maltretowanych fizycznie, psychicznie, wykorzystywanych seksualnie oraz zaniedbywanych. Pomaga m.in. porzuconym dzieciom cudzoziemców w przejściu procedur związanych z uzyskaniem statusu uchodźcy. W przypadku dzieci-świadków zapewnia obecność psychologów podczas przesłuchań i dba, by odbywały się one w przyjaznych warunkach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
32°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
21°C Środa
rano
27°C Środa
dzień
wiecej »