Jaka jest symbolika tego dnia w Kościele katolickim? Co właściwie świętujemy?
W najbliższy piątek, 2 lutego w Kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego oraz Dzień Życia Konsekrowanego. Jednak jak w każdy piątek roku, w tym dniu katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dlaczego?
- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek zostaje zniesiona, gdy w tym dniu przypada uroczystość Pańska lub dzień w randze uroczystości - np. piątek w Oktawie Wielkanocnej - wyjaśnia ks. dr Adam Pawlaszczyk.
Ofiarowanie Pańskie nie jest uroczystością, ale świętem, w związku z czym wstrzemięźliwość od spożywania mięsa nie jest zniesiona.
W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina moment, w którym Jezus zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni. Właśnie wtedy starzec Symeon nazwał Jezusa "Światłem na oświecenie pogan". Słowa Symeona wskazują na powszechny wymiar zbawienia, które Jezus przynosi nie tylko do Narodu Wybranego. Do tych słów nawiązuje też obecny w Kościele od X wieku obrzęd poświęcenia świec.
Święto to ma jednak również charakter maryjny. Tego dnia w Rzymie już od średniowiecza odbywała się jedna z najstarszych procesji maryjnych - wierni szli z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.