Sejm nie zajmie się projektem ws. Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

Prezydencki projekt o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów nie zostanie rozpatrzony na obecnym posiedzeniu Sejmu - poinformowała we wtorek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Prace nad prezydenckim projektem były zaplanowano na środę.

Prezydencki projekt zakłada, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzony będzie 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu uznali we wtorek, że właściwsza będzie data 24 marca - dzień mordu dokonanego na rodzinie Ulmów i żydowskich obywatelach chowanych przez nich.

Według projektu Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów będzie świętem państwowym.

Zgodnie z uzasadnieniem do prezydenckiego projektu ustanowienie tego dnia jest "wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli RP, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielając pomocy prześladowanym bliźnim".

"Dzisiaj suwerenna Polska, chcąc uczcić pamięć milionów ofiar Zagłady i rodaków, którzy spieszyli im na ratunek, czuje się zobowiązana do strzeżenia prawdy o tym, co zdarzyło się podczas okupacji naszego kraju przez hitlerowską III Rzeszę" - czytamy.

"Zagłada zgotowana Żydom przez nazistowskie Niemcy i heroizm naszych rodaków ratujących żydowskich współobywateli stanowią bardzo ważny element historii narodu polskiego. Te tragiczne, wspólne doświadczenia łączą Polaków i Żydów. Dlatego dla naszej wspólnej polsko-żydowskiej przyszłości, opartej na braterstwie i solidarności, zasadniczą wagę ma prawda i pamięć o nich. Na dzisiejszym pokoleniu spoczywa niezwykle odpowiedzialne zadanie upowszechniania rzetelnej wiedzy o tamtych wydarzeniach i ukazywania światu zapomnianych bohaterów II wojny światowej, którzy w godzinie ostatecznej próby nie zawahali się podjąć największego ryzyka dla ocalenia bliźnich" - głosi uzasadnienie do projektu.

O to by zwołać Konwent Seniorów, który miałby podjąć decyzję o zdjęciu z porządku obrad prezydenckiego projekt ustawy o ustanowieniu dnia 17 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej zwróciła się na początku posiedzenia Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).

Jak podkreśliła, "Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej to nasi bohaterowie". "Ludzie najwyższej próby, którzy zasługują na pamięć, na szacunek, na pomniki, muzea, na swoje święto państwowe i na bycie przykładem dla innych. Tym ludziom należy się godność i obrona ich godności" - mówiła posłanka.

Jednocześnie według Scheuring-Wielgus, projekt prezydenta procedowany w sytuacji "gigantycznego skandalu dyplomatycznego, historycznego i moralnego" jest "próbą uczynienia z bohaterów instrumentu bieżącej polityki". "Bardzo proszę abyśmy się nad tym zastanowili, wycofali ten punkt i to będzie uszanowanie tych ludzi, przez nas tutaj" - oświadczyła.

Kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie budzi nowelizacja ustawy o IPN. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek - kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego - każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

W odpowiedzi na wniosek Scheuring-Wielgus, marszałek Sejmu poinformował, że ta kwestia była już omawiana na Konwencie Seniorów. "Ponieważ nie było jednogłośnej opinii w tej sprawie, w związku z tym nie zdecydowałem się wycofać tego punktu z porządku dziennego" - powiedział Kuchciński.

Natomiast - jak wskazał - "umówiliśmy się, że zasięgnę opinii u prezydenta i przeanalizujemy proces pracy nad projektem ustawy (...), czy zdążymy do 17 marca". "Do godz. 14. mam mieć odpowiedź od pana prezydenta" - dodał marszałek Sejmu. "Jeżeli te konsultacje (...) zostaną sfinalizowane, to wówczas - jeżeli będzie propozycja zdjęcia (punktu) z porządku dziennego, zwołam Konwent Seniorów i poproszę o (jego) zdjęcie" - zapowiedział.

Kuchciński poprosił posłankę Nowoczesnej o wycofanie jej wniosku; Scheuring-Wielgus przystała na prośbę marszałka Sejmu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna Panna
  06.02.2018 20:02
  Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Popieram.
 • Stanisław_Miłosz
  06.02.2018 21:12
  Lepiej by Sejm wstrzymał się z rozpatrywaniem projektu tej ustawy na dłużej, a w pierwszej kolejności zajął się ustanowaniem:

  1. Dnia Pamięci Niemców ratujących Polaków;

  2. Dnia Pamięci Ukraińców ratuących Polaków

  i oczywiście, ze wzlędu na "gorącośc" tematu", w tym przypadku w pierwszej kolejności:

  3. Dnia Pamięci Żydów ratujących Polaków.

  Otóż taki Dzień Pamięci Polaków ratująch Żydów - bez uprzedniego upamiętnieni/wspomnienia w. wymienionych Niemców, Ukraińców i Żydów pachnie pychą, a co najmniej samochwalstwem i koniunkturalizmem czy moralnością sytuacyjną. I tak włąśnie, to pewne, zostanie to w nieprzyjaznej Polsce narracji ujęte. Najpierw zatem oddajmy cześć "obcym", a potem - jeśli już - sobie.

  W tym ostatnim przypadku, czyli Żydów ratujacych Polaków, wzorująmy się na samych Żydach (żadna to ujma wzorować sie na lepszych) i stwórzymy muzeum - odpowiednik izraelskiego Jad Waszem - polskiego holokastu. Przecież w zamiarach Niemców po "ostatecznym rozwiązaniu" problemu Żydów, drugim w kolejności miało być ostateczne rozwiązanie problemu Polaków. Muzeum, a w nim miejsce na drzewka Sprawiedliwych (tu: względem Polaków) Wśród Narodów Świata.*/
  Jestem pewien, że - z czasem - wyrośnie z tych drzewek (kto wie czy nie porównywalny, dajmy na to, z Puszczą Białowieską) - potężny las!


  */ Jestem pewien, że ani Żydzi, ani sam Izrael, nie uznają tego Muzem zagłądy Polski za - w przenośni - plagiat, a raczej będą dumni, że bierze się ich za wzór.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »