Chelsea Clinton przejdzie na judaizm?

Czy córka Hillary i Billa Clintonów przejdzie na judaizm? – zastanawia się społeczność żydowska w USA. Chelsea Clinton, która zaręczyła się z 32-letnim Markiem Mezvinskym, synem żydowskiego kongresmana ze stanu Iowa, chce wziąć ślub za kilka miesięcy.

Matka Chelsea – obecnie sekretarz stanu w rządzie Baracka Obamy – jest metodystką, ojciec – były prezydent USA –baptystą. Ich 30-letnia córka uważa się za metodystkę. Czy planowanej ceremonii ślubnej przewodniczyć będzie rabin, czy raczej będzie to uroczystość międzyreligijna? – zastanawiają się przedstawiciele niektórych środowisk żydowskich.

Wielu zaznacza, że ta pierwsza ewentualność jest im znacznie bliższa. Większość ortodoksyjnych odłamów judaizmu zabrania bowiem rabinom udzielania ślubów małżeństwom mieszanym i uczestniczenia w ceremonii wspólnie z duchownym innego wyznania. Nawet przedstawiciele nurtów judaizmu reformowanego podkreślają, że mieszane małżeństwa są niezgodne z tradycją.

Jednak są też tacy rabini, którzy wykazują dużą otwartość na takie doświadczenia. Rabin Harold White, żydowski kapelan przy katolickim Uniwersytecie Georgetown, w 2002 uczestniczył wspólnie z księdzem katolickim w ceremonii ślubnej Ari Fleischera – sekretarza prasowego byłego prezydenta USA George'a W. Busha – i Rebecci, która jest katoliczką. Podczas tego wydarzenia nie brakowało tradycyjnych elementów żydowskich: baldachimu dla małżonków (chupa), tłuczonego szkła czy uroczystego odczytywania małżeńskiego aktu ślubu (ketuba).

Tymczasem Chelsea, gdyby chciała pozostać metodystką i zawrzeć małżeństwo mieszane, musi otrzymać także specjalne pozwolenie od swojego rodzimego Kościoła. Zjednoczony Kościół Metodystyczny w USA stosuje szereg restrykcji, jeśli chodzi o zawieranie związków, w których jedno z małżonków nie jest chrześcijaninem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »