Kapucyni Europy Środkowo-Wschodniej

W Słowenii, w miejscowości o znamiennej nazwie - Duch Święty (Sveti Duh), w dniach od 3 do 5 marca 2010 roku, odbywało się spotkanie Konferencji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - CECOC.

W tym czasie wszyscy obecni wyżsi przełożeni podzielili się wydarzeniami z prowincji, z ostatniego czasu. Spotkanie postawiło sobie również za cel podjąć na nowo kwestią sekularyzacji, która była  tematem sympozjum, które odbyło się w listopadzie 2009 roku w Madrycie.

Przełożeni na nowo zmierzyli się z kwestią sekularyzacji, ogniskując uwagę na tych aspektach, które dotyczą  konkretnie sekularyzacji wspólnot kapucyńskich. Bracia słuchali swoich świadectw zauważając, że sekularyzacja już dawno dotarła do wspólnot zakonnych. Bez aspiracji, by udzielić odpowiedzi na stawiane pytania, dzielono się trudnościami formacyjnymi w prowincjach w formacji początkowej i stałej. W dość mocny sposób wybrzmiewała kwestia potrzeby wychowania do wiary dojrzałej, które musi znaleźć swoje podstawowe miejsce w formacji zakonnej na skutek zmieniających się okoliczności i mentalności społeczeństwa. Aspekt osobistej relacji z osobą Jezusa Chrystusa – jedynego Pana i Zbawiciela – był tym, co uczestnicy często stawiali sobie przed oczy, jako źródło i moment odnowy życia każdego z osobna i całych wspólnot. 

Spotkanie w odróżnieniu od innych cechował oprócz elementu informacyjnego poważny moment formacyjny – zebrani bracia wzięli udział w nabożeństwie Słowa, gdzie sami chcieli słuchać Słowa Bożego dzieląc się, co Pan Bóg mówi do każdego osobiście.

Odpowiedzią na sekularyzację jest osobiste i wspólnotowe nawrócenie – stwierdzili uczestnicy konferencji. Dlatego badając działanie Ducha Świętego mające miejsce w Kościele, wyżsi przełożeni wysłuchali świadectw braci przedstawiających istnienie i współdziałanie z nowymi rzeczywistościami w Kościele, zastanawiając się nad możliwością wykorzystania również tych powiewów Ducha, które Pan daje obecnie Kościołowi, w służbie odnowienia charyzmatu zakonu Kapucynów.

Spotkanie Konferencji w naturalny sposób przeplatane było momentami wspólnotowych modlitw, medytacji oraz razem przeżywanych Eucharystii z głoszeniem słowa Bożego.

Przeczytaj pełną relację na www.kapucyni.pl, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i posłuchania wypowiedzi braci w formie audio – Konferencja CECOC w Słowenii.

CECOC jest jednym z organizmów (cetusów) terytorialno-organizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, na jego czele obecnie stoi br. Štefan Kožuh – Minister Prowincjalny Słowenii. Zakon Kapucynów liczący w całym świecie ok. 10 500 braci podzielony jest na cetusy (okręgi terytorialne), które mają pomóc animacji braci w zakonie oraz budować relacje i kontakty pomiędzy prowincjami. Do cetusu słowiańskiego należą: 2 prowincje polskie (Kraków i Warszawa), Prowincja Słowenii, Prowincja Czech, Prowincja Słowacji, Prowincja Chorwacji, Wiceprowincja Ukrainy, Wiceprowincja Białorusi, Kustodia Szwecji, Kustodia Bułgarii, Kustodia Rumunii oraz Delegatura Węgier. (Prowincja, Wiceprowincja, Kustodia czy Delegatura – są to podmioty prawno-organziacyne w zależności od ilości braci i domów znajdujących się na danym terytorium) .

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »