Protestantki i katoliczki wzięły udział 5 marca wieczorem w Poznaniu w nabożeństwie ekumenicznym odprawionym z okazji Światowego Dnia Modlitwy, nazywanego wcześniej Światowym Dniem Modlitw Kobiet.
W modlitewnym spotkaniu, które odbyło się w ewangelicko-augsburskim kościele Łaski Bożej, obok ewangeliczek wzięły udział przedstawicielki Kościołów: ewangelicko-metodystycznego, rzymskokatolickiego i zielonoświątkowego. Towarzyszyła im także grupka mężczyzn.
W prezbiterum świątyni rozwieszono zielono-czerwono-żółtą flagę Kamerunu, gdyż kobiety z tego środkowoafrykańskiego kraju przygotowały teksty rozważań. Scenografię dopełniały instrumenty muzyczne z Czarnego Lądu oraz tulipany w narodowych barwach kameruńskich.
Nabożeństwo poprowadziła ewangelicka katechetka Anna Bisok. W kazaniu teolożka Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Elżbieta Adamiak komentowała życie Kamerunek w świetle słów Psalmu 150: „Niech wszystko, co żyje, chwali Pana”, który był hasłem tegorocznego Światowego Dnia Modlitwy.
„Sytuacja kobiet w Kamerunie nie jest łatwa, gdyż muszą znosić wiele niedoli, cierpień, wyzysku, a czasem nawet niewoli. A mimo to znajdują powód, żeby chwalić Boga i w Bogu upatrują nadzieję” – mówiła Adamiak.
W czytanych w czasie nabożeństwa rozważań mieszkanki Kamerunu przepraszały w imieniu swego kraju Boga za milczenie na cierpienie i ucisk oraz za nienawiść, konflikty, przemoc, wyzysk, korupcję i chciwość. Dziękowały natomiast za „pokojowe współżycie religii i licznych plemion”.
Niezwykle przejmująco brzmiały teksty o warunkach życia kameruńskich dzieci, a zwłaszcza dziewczynek, które są wykorzystywane do pracy od najmłodszych lat, zbyt wcześnie są wydawane za mąż, zachodzą w niechciane ciąże oraz zmuszane są do prostytucji.
„Dziewczynki z Kamerunu przeżywają takie same trudności i problemy, jak ich rówieśnice w innych krajach rozwijających się. Wśród członków rodziny zajmują ostatnie miejsce. Każdy wydatek na ich rzecz traktowany jest jako marnowanie pieniędzy, ponieważ dziewczęta uważane są za majątek dla swojego przyszłego męża” – skarżyła się jedna z młodych dziewczyn.
Światowy Dzień Modlitwy obchodzony jest od ponad 120 lat w pierwszy piątek marca. Świętowany jest obecnie w ponad 170 krajach świata. Polskie kobiety spotykają się w tym dniu na ekumenicznych modlitwach od 1962 roku.
Każdego roku kobiety z innego kraju przygotowują teksty liturgiczne. Rok temu ich autorkami były mieszkanki Papui Nowej Gwinei – wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, a przed pięcioma laty – po raz pierwszy Polki. W przyszłym roku rozważania przygotują kobiety z Chile.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.