Kard. Müller: "Samobójcza modernizacja" Kościoła

Przed rozdziałem dogmatyki od nauczania moralnego oraz uległą transformacją Kościoła w organizację pozarządową, której celem jest poprawa warunków życia na świecie, przestrzegł kard. Gerhard Müller.

W wygłoszonym na Uniwersytecie im. Komeńskiego w Bratysławie wykładzie z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki "Veritatis splendor" Jana Pawła II niemiecki purpurat zaznaczył, że jest to "modernizacja samobójcza". "Jest to zdrada ludzi wobec prawdy Boga" - powiedział kard. Müller i jako antidotum zaproponował chrześcijański "teocentryczny humanizm". O wygłoszonym 6 lutego br. wykładzie byłego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary napisał niemiecki dziennik „Die Tagespost”.

Odpowiadając na pytania słuchaczy odnośnie do posynodalnej adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia", kard. Müller wyznał, że nie jest szczęśliwy z powodu różnych jej interpretacji przez niektóre konferencje episkopatów. Jego zdaniem w sprawach dogmatycznych nie może być pluralizmu, tak jak jest jeden Urząd Nauczycielski Kościoła, a konferencje biskupów mogą jedynie odpowiadać za problemy duszpasterskie. Zaznaczył, że rozdział 8. "Amoris laetitia", dotyczący sytuacji osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, należy rozumieć "ortodoksyjnie", ponieważ ci, którzy żyją w grzechu śmiertelnym, nie mogą otrzymać Komunii św. "Papież jest po to, aby łączyć Kościół" - podkreślił. Sam powiedział Ojcu Świętemu, że jeśli konferencje biskupów dałyby różne interpretacje kwestii dogmatycznych, to Kościół byłby w sytuacji podobnej do tej sprzed reformacji. "Nawiasem mówiąc, nie można świętować podziału Kościoła w czasach reformacji" - powiedział.

Jak donosi „Die Tagespost”, kard. Müller ostro sprzeciwił się wszelkim pomysłom kościelnego błogosławienia par homoseksualnych, gdyż udzielanie takich błogosławieństw przez duchownych byłoby „bezczeszczeniem świętych miejsc“.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość2
  12.02.2018 15:51
  Przebudzenia czas. Trzeba wrócić do Boga jako centrum. Bez tego wskazujemy się na bezbożny i bałwochwalczy humanizm. Człowiek nie może stać wyżej od Boga i użytkować sobie boskich praw.
 • Gość_3
  12.02.2018 16:33
  Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię, wszyscy.
 • wujek_Olek
  12.02.2018 19:39
  wujek_Olek
  Kard. Müller jak najbardziej reprezentuje Katolicyzm, jak go reprezentował Benedykt XVI czy JP2.
  Nie rozumiem, jak można KRK proponować rozwiązania, które od 500 lat się nie sprawdzają, relatywizm moralny i religijny. Spójrzmy na kraje protestanckie: Tam już wiary nie ma, są tylko posady i ceremonie. W Niemczech Hitler uzyskał na terenach najbardziej (kiedyś) protestanckich największe poparcie. 2x2=4, nawet jak "wierzę" czy chcę, że ma być …
  Wzorować trzeba się na tradycji i korzeniach chrześcijaństwa, judaizmie, jak najbardziej fundamentalnie.
 • sp
  13.02.2018 09:13
  SW II, Paweł VI, Jan Paweł II... SW II był odpowiedzią na to, co w Kościele już dawno miało miejsce. Kto sądzi, że problemy w Kościele zaczęły się nagle po SW II, ten zwyczajnie zakrywa sobie oczy. To SW II był odpowiedzią na nie. Osobiście zaś szczególnie cenię Pawła VI, który postawił mocno na świeckich, jakby przeczuwając, że to będzie miało ogromne znaczenie w przyszłości. Dziś widać, jak bardzo się nie pomylił uznając wolność ludzką, ofiarowaną przez samego Stwórcę, jako podstawę żywej obecności człowieka w Kościele; widać, jak Ojciec oczyszcza winnicę, bo chce mieć tylko takich czczicieli, którzy będą Mu oddawali szczerą cześć - w Duchu i w Prawdzie. Reszta opuści nieatrakcyjny, poraniony, skazany na śmierć, ubiczowany, wystawiony na wzgardzenie Kościół. Kto by to wytrzymał jedynie dla ideologii? Tym bardziej nie dla ludzkich splendorów. Pozostanie Maryja, Jan, Maria Magdalena... nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Wtorek
wieczór
18°C Środa
noc
15°C Środa
rano
16°C Środa
dzień
wiecej »