Netanjahu: Izrael nie pozwoli na przepisywanie historii Holokaustu

Izrael nigdy nie pozwoli na przepisywanie prawdy historycznej o Holokauście - powiedział w niedzielę premier Benjamin Netanjahu, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi premiera Polski Mateusza Morawieckiego, podczas której padło sformułowanie "żydowscy zbrodniarze".

Netanjahu podkreślił, że sześć milionów Żydów zginęło w czasie wojny z rąk nazistów i ich kolaborantów. "Nigdy o tym nie zapomnimy i nigdy nie pozwolimy na przepisywanie prawdy historycznej" - powiedział.

Komentarz dotyczy sobotniej konferencji prasowej Morawieckiego, podczas której na pytanie dziennikarza Ronena Bergmana, czy w świetle nowelizacji ustawy o IPN zostałby "uznany za przestępcę" za przytoczenie historii jego urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na gestapo przez Polaków, premier powiedział, że "oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

Premier użył angielskiego słowa "perpetrators", co w Izraelu odebrano jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także żydzi, i wywołało ostrą reakcję. Jeszcze tego samego dnia premier Netanjahu uznał wypowiedź za "oburzającą", a lider izraelskiej Partii Pracy Awi Gabbaj powiedział, że brzmiała jak negowanie Holokaustu.

Przewodniczący Światowego Kongres Żydów (WJC) Ronald S. Lauder w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę oświadczeniu potępił wypowiedź Morawieckiego jako "absurdalną i niesumienną".

Rzeczniczka polskiego rządu Joanna Kopcińska w oświadczeniu przekazanym PAP napisała, że głos premiera Mateusza Morawieckiego w dyskusji w Monachium w najmniejszym stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu żydowskich ofiar jakąkolwiek odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo.

«« | « | 1 | » | »»
 • Klara
  19.02.2018 10:42
  żydzi zapomnieli, że wszyscy pochodzą od Adama i Ewy. Nie chcą też pamiętać co pisze o nich Stary Testament: jakie to z nich zakapiory, mściwi ludzie (np. ks Rodzaju 34), że Bóg wielokrotnie ich karał. Są dla Boga jak dla ojca wyrodni synowie, których mimo to kocha.
 • Lukasz
  19.02.2018 12:00
  Nie było żydowskich kolaborantów? Proponuje wyszukać hasło "żagiew".
 • Szolga
  19.02.2018 13:32
  Krótko mówiąc nie zgadzają się na ponowne przepisywanie czegoś co sami już przepisali po swojemu.
 • JJ
  20.02.2018 00:38
  Drodzy Izraelici, tlumaczycie Panstwo zydowskich oprawcow zupelnie tak, jak tlumaczyli sie hitlerowscy zbrodniarze skazywani na smierc w Norymberdze: "nalezalo dokonywac zbrodni, bo inaczej grozila smierc za niewykonanie rozkazu". To sa argumenty psychopatow pozbawionych sumienia. Wyrok smierci nigdy nie byl oficjalnie wydany wydany na kazdego Zyda w Europie (Niemcy nie oglaszali Holokaustu), a prawdziwe niebezpieczenstwo na "kazdego" Zyda przyszlo dopiero w 1943 roku, kiedy liwidowano getta. Na poczatku wojny, kiedy zakladano getta a w nich powstawaly Judenraty, policje zydowskie, komorki zydowskich szmalcownikow, etc., nie bylo zadnych masowych wyrokow smierci na Zydow i kazdy (Polak, czy Zyd) byl tak samo zagrozony lapankami, rozstrzelaniami, wywozkami do obozow koncentracyjnych, etc. - nie bylo wiec usprawiedliwienia dla zbrodni zydowskich. Do tego dochodza zydowscy zbrodniarze-partyzanci, odpowiedzialni z masakry ludnosci cywilnej w Kniuchach, Nalibokach, etc.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  wiecej »