Uważam, że stosunki polsko-amerykańskie są bardzo dobre, choć niepotrzebnie przyćmione przez spór wokół nowelizacji ustawy o IPN - oświadczył w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Podczas czwartkowej konferencji w Brukseli szef polskiego rządu został zapytany o jego ocenę stosunków pomiędzy Polską a USA w kontekście niedawnej publikacji portalu onet.pl.
"Polsko-amerykańskie stosunki uważam, że są bardzo dobre. Może tylko niepotrzebnie lekko przyćmione, zabarwione przez spór wokół nowelizacji ustawy o IPN" - stwierdził premier.
Jak dodał z jego rozmów i przesłuchów, z informacji od urzędników najwyższego szczebla "nie mam tutaj takich obaw, że będzie jakiekolwiek zagrożenie dla bardzo dobrych relacji polsko-amerykańskich".
"Wręcz przeciwnie. My wchodzimy w kolejną fazę rozmów, bardzo trudnych rozmów dotyczących zakupów zbrojeniowych (...), ale jest we wspólnym polsko-amerykańskim interesie żeby wschodnia flanka NATO była w odpowiedni sposób wzmocniona" - podkreślił.
Morawiecki był też dopytywany, czy nie uważa, że notatka MSZ opisywana przez portal onet.pl dotycząca relacji możliwych sankcji ze strony USA powinna być ujawniona. "Dokumenty tajne, zastrzeżone, niejawne nie powinny być publikowane" - odparł Morawiecki.
"Nie było rządu w ostatnich 30 latach, który zrobił tyle dobrego dla poprawy relacji, dla dbałości o kulturę, spuściznę, historię relacji polsko-żydowskich" - ocenił Morawiecki.
"Ja myślę też, że ta trudna dyskusja, w ramach której dzisiaj jesteśmy, pozwala przebić się paru prawdom, które jeszcze dwa miesiące temu, były kwestionowane na całym świecie" - dodał szef rządu.
Morawiecki stwierdził, że jeszcze "dwa miesiące temu" nie było jasne, że nie istniało "polskie gestapo, polskie SS" oraz, że "Polska, jako jeden z bardzo nielicznych krajów w okupowanej Europie wykonywała wyroki śmierci na tych, którzy denuncjowali lub mordowali naszych obywateli żydowskich".
"Liczę na to, że nie tylko te relacje (polsko-izraelskie - PAP) będą utrzymane, że te nasze intencje, związane z nowelizacją ustawy o IPN, zostaną dobrze zrozumiane i wątpliwości zostaną rozwiane, ale że w perspektywie nie tylko długoterminowej, ale też tej średnioterminowej, dojdzie do jeszcze dalszego zbliżania" - mówił szef polskiego rządu.
Premier stwierdził, że Polska jest ważnym partnerem dla Izraela; podkreślił, że cieszy się, iż "wielka kultura żydowska" odradza się w Polsce.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.