Pomnik smoleński będzie gotowy 10 kwietnia

Wraz z odsłonięciem pomnika zakończą się miesięcznice w takiej formie, jak dotychczas - powiedział w sobotę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

- Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej będzie gotowy 10 kwietnia. Za miesiąc chcemy, żeby rocznica tragedii smoleńskiej była okazją również do tego, żeby ten pomnik został odsłonięty - powiedział Sasin dziennikarzom.

Pytany, o pomnik upamiętniający byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odparł: "trochę później". - W tej chwili jest wykonywany ten pomnik, to jest inna technologia (wykonania) - odlanie figury z brązu. To wymaga wielu miesięcy prac, w tej chwili te prace trwają, planujemy tę uroczystość na jesień - zapowiedział Sasin.

Pytany, czy następna miesięcznica, 10 kwietnia br., będzie ostatnią taką uroczystością, odpowiedział:- Taka jest zapowiedź ze strony również pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Wyjaśnił, że kolejne miesięcznice mogą mieć inną formę niż dotychczas.

- W tej formie (jak obecnie) na pewno będzie to ostatnia miesięcznica. Na pewno w jakiejś formie, czy mszy świętej, na pewno będą, myślę, że jest taka potrzeba. Ludzie, którzy przychodzą tutaj mają potrzebę, żeby w tych mszach uczestniczyć - powiedział Sasin.

- Natomiast w takiej formie, jak dotychczas na pewno te miesięcznice zakończą się wraz z odsłonięciem pomnika, co było pewnym celem również. Te miesięcznice były po to, żeby doprowadzić do tego, aby pamięć ofiar była w należyty sposób upamiętniona - podkreślił.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił kilka miesięcy temu, że wierzy w to, że w ósmą rocznicę tragedii, w 96. miesięcznicę cel organizowania comiesięcznych marszów i manifestacji zostanie zrealizowany. "Wierzę, że w ósmą rocznicę staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź o katastrofie smoleńskiej" - mówił w sierpniu, podczas 88. miesięcznicy Kaczyński. Jak dodał, "wtedy, po 96 marszach, a ofiar było przecież 96, będziemy mogli powiedzieć: +kończymy+".

Sasin był pytany także o raport końcowy podkomisji smoleńskiej nt. katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

- Myślę, że o raporcie końcowym trudno mówić do momentu, do póki nie mamy dostępu do wszystkich dowodów w sprawie, przede wszystkim do wraku. Traktowałbym ten raport, który zostanie zaprezentowany za miesiąc jako pewne zamknięcie tego etapu prac, który jest możliwy bez dostępu do dowodu, czyli pewne podsumowanie prac podkomisji przez ostatnie ponad dwa lata - powiedział Sasin.

- Natomiast pewnie, żeby powiedzieć o całkowitym rozwianiu wszelkich wątpliwości, to takiej możliwości pewnie w tej chwili nie ma, przynajmniej to jest moje zdanie bez znajomości tego raportu - powiedział Sasin.

Portal wPolityce.pl napisał w czwartek, że "zapadła decyzja o zaniechaniu publikacji jakiegokolwiek raportu" z prac rządowej podkomisji, która ponownie bada przyczyny katastrofy smoleńskiej. Zamiast tego - jak podał portal - podczas planowanej na 10 kwietnia konferencji wyświetlona ma zostać prezentacja multimedialna podsumowująca dotychczasowe badania i płynące z nich wnioski.

Doniesieniom tym zaprzeczył szef podkomisji smoleńskiej, b. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zapewnił, że informacja, że podkomisja nie opublikuje raportu w ósmą rocznicę katastrofy, nie ma nic wspólnego z prawdą. Wicepremier Jarosław Gowin wyraził w piątek pogląd, że ostateczny raport w spawie katastrofy smoleńskiej może powstać, kiedy w Polsce znajdą się szczątki samolotu Tu-154M.

Powołana w lutym 2016 r. przez Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy przedstawiła swoje wnioski 10 kwietnia ub.r. Według podkomisji samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą. Zdaniem Macierewicza instytucje państwowe, które wcześniej badały katastrofę smoleńską, nie dopełniły podstawowych obowiązków, a decyzje w tej sprawie miały charakter polityczny.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na obchody katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i najwyżsi dowódcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • velario
  10.03.2018 18:32
  Czytając tego newsa - 96 miesięcznica jak 96 ofiar etc - nie sposób nie zauważyć, że to jednak jest jakby jakaś nowa religia. Bo czyż naprawdę nie można było tego pomnika odsłonić dzisiaj? Jedną miesięcznicę można byłoby sobie w ten sposób darować. No ale nie byłoby tej magicznej 96-tki. Trochę to dziwne i trochę zabawne.
 • Gość
  10.03.2018 22:35
  Dla PiS "religia smoleńskia" jest dużo ważniejsza niż wartości chrześcijańskie.
 • Gość
  11.03.2018 09:43
  Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy pod Smoleńskiem odsłonięto już wcześniej w Kwaterze Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych w Warszawie i teraz bez potrzeby budują kolejny pomnik. Jest to niegospodarność na potrzeby czyjegoś widzimisię. Według podkomisji Macierewicza samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą. Macierewicz mówi, że jest w posiadaniu dowodu o dowodzie, ale oczywiście nie wie co ten dowód zawiera. To tak, jakby powiedział, że widział zdjęcie śladów Yeti. Ten wniosek nie oparty na żadnych dowodach materialnych i jest tylko propagandowym sloganem. Podobno większości członków podkomisji skończyły się umowy na pracę? Olbrzymi budżet, obietnice bez pokrycia i brak efektów przez 2 lata. Naprawdę wystarczy. A kręcenie filmów zostawcie fachowcom. Tak jak badanie wypadków.
 • Gosc
  11.03.2018 16:31
  I mam nadzieje, ze te schody donikad zostana rozebrane natychmiast po zmianie ekipy u wladzy. Tudziez wszystkie ulice i place wroca do swoich normalnych nazw, a koszty wymiany dokumentow zaplaci pan Kaczynski osobiscie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »