Bp Warduni: na Bliskim Wschodzie zbyt wiele Golgot

„Przeżywamy Wielkanoc, ale przed sobą wciąż widzimy jedynie Kalwarię” – mówi biskup pomocniczy Bagdadu opisując aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.

Wśród współczesnych Golgot wymienia m.in. Ghutę, Damaszek, Idlib, Aleppo, Bagdad, Batnayę, Mosul, Afrin i Gazę. Bp Shlemon Warduni zauważa, że interesy polityczne i obojętność wspólnoty międzynarodowej sprawiają, że na świecie jest wciąż zbyt wiele miejsc, gdzie chrześcijanie i niechrześcijanie przeżywają swą mękę.

„Nasze spojrzenie nie zatrzymuje się jedynie na krzyżu, widzimy także pusty grób i czerpiemy nadzieję ze Zmartwychwstania” – mówi chaldejski hierarcha. Przypomina jednak, że na Bliskim Wschodzie z każdym dniem ubywa wyznawców Chrystusa z powodu wojen, prześladowań i dyskryminacji. „Jakże możemy mówić naszym wiernym, by nie emigrowali. Kto zapewni im bezpieczeństwo, kto da ich rodzinom pracę i nadzieję na przyszłość” – pyta bp Warduni. Wskazuje pewne oznaki zmartwychwstania na irackiej ziemi. Chrześcijanie zaczynają wracać do swych domów na Równinie Niniwy, a wraz z nimi wraca tam życie i nadzieja. Są jednak też takie miejsca, jak kontrolowana przez wojsko Batnaya, zrównana w 80 proc. z ziemią, gdzie nikt nie chce wracać.

Chaldejski biskup zauważa, że tak naprawdę, to świat nie przejmuje się współczesnymi Golgotami i nie chce na nie nawet patrzeć. „Nasze cierpienie ofiarujemy za chrześcijan na całym świecie. Zarazem jednak liczymy na ich modlitwę za nas, byśmy mieli siłę podnosić się z martwych i wciąż trwać przy Chrystusie” – mówi bp Warduni podkreślając, że od tej modlitwy za bliskowschodnich chrześcijan również zależy ich przyszłość w tym regionie świata.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  12°C Środa
  noc
  wiecej »