Kolejne poważne oskarżenia pod adresem Facebooka

Facebook próbował pozyskać zanonimizowane dane medyczne pacjentów dużych szpitali w USA - podał serwis CNBC. Informacje miały być następnie grupowane celem budowania profili tych osób zestawionych z wiadomościami o stanie zdrowia i sytuacji finansowej.

Według CNBC, Facebook zadeklarował, że projekt łączenia zanonimizowanych danych medycznych z informacjami o statusie socjo-ekonomicznym konkretnych osób miał mieć wyłącznie charakter badawczy. Obecnie firma "zawiesiła pracę nad nim, aby realizować inne, ważniejsze zadania - w tym działania mające na celu wzmocnienie ochrony danych użytkowników".

CNBC zaznacza, że projekt nigdy nie wykroczył poza etap planowania działań. Pracę nad nim wstrzymano po ujawnieniu skandalu związanego z firmą Cambridge Analytica (CA), która niezgodnie z regulaminem Facebooka pozyskała z niego dane 87 mln użytkowników serwisu, a następnie użyła ich do celów komercyjnych. Afera CA na całym świecie wzbudziła obawy o to w jaki sposób Facebook podchodzi do problemów ochrony danych i prywatności, a zarazem o to jak z danych zgromadzonych na tej platformie korzystają inne firmy.

Jak wynika z informacji serwisu, jeszcze w ubiegłym miesiącu Facebook kontaktował się z "kilkoma dużymi instytucjami ochrony zdrowia", w tym - z uczelniami medycznymi, celem podpisania umów o udostępnianiu danych. Choć informacje przekazywane przez szpitale miały być zanonimizowane, Facebook zaproponował użycie popularnej techniki tzw. haszowania celem łączenia zestawów danych o sytuacji ekonomicznej osób z informacjami z zakresu ochrony zdrowia.

CNBC zwraca uwagę, że gdyby projekt doszedł do etapu faktycznej realizacji, jeszcze bardziej wzmocniłby siłę pytań dotyczących tego, ile o swoich użytkownikach wie Facebook i w jaki sposób dane na ich temat mogą zostać użyte.

Do tej pory koncern Marka Zuckerberga nie wykonywał ruchów w stronę zwiększenia swojej obecności w sektorze ochrony zdrowia - w przeciwieństwie do innych firm technologicznych, takich jak Apple, które umożliwia użytkownikom produktów tej firmy głęboką integrację urządzeń z danymi medycznymi. Facebook jedynie promował dotychczas dawstwo organów, w Nowym Jorku jednakże pracuje specjalny zespół "Facebook Health", który - jak podaje CNBC - poszerza kontakty firmy w sektorze farmaceutycznym i medycznym, upatrując tam nowego źródła przychodów płynących ze sprzedaży powierzchni reklamowej w serwisie dysponującym ogromną bazą użytkowników z różnych grup demograficznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »