W radomskiej katedrze zakończyła się ogólnopolska peregrynacja relikwii i obrazów św. Brata Alberta.
Akcję, która rozpoczęła się 1 marca 2017 r., w związku z rokiem poświęconym św. Bratu Albertowi, we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim zorganizowali Rycerze Kolumba. Mimo że w Polsce istnieją 104 rady Rycerzy Kolumba, peregrynacja objęła ponad 200 polskich parafii.
Dopełnieniem modlitwy była zbiórka darów. Łącznie zebrano ponad 2500 kompletów pościeli, 350 prześcieradeł, 1600 koców, 280 kołder, 2000 ręczników, ponad 84 poduszki, ponad 3000 sztuk pampersów dla dorosłych. Wśród darów było ponad 583 sztuk środków czystości i ponad 90 tys. zł. Łączna wartość darów to ponad 250 tys. zł.
- W czasie peregrynacji poznawaliśmy życie duchowe św. Brata Alberta i zachęcaliśmy wiernych do podjęcia konkretnego dzieła miłosierdzia. Dzisiaj dziękujemy za dobro, które dokonało się w czasie tej peregrynacji. Dziękujemy za wszystkich, którzy przez chwilę stali się dobrzy jak chleb. Zebraliśmy i przekazaliśmy wspólnotom albertyńskim, domom opieki i noclegowniom konkretne dary - mówił na rozpoczęcie Mszy św. w radomskiej katedrze Andrzej Banasiak, były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, inicjator peregrynacji.
Z owoców akcji cieszy się s. Bernarda Kostka z krakowskiej wspólnoty albertynek: - Niedziela Bożego Miłosierdzia jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ludzkie gesty solidarności z tymi, którzy są w skrajnych sytuacjach. Doświadczyliśmy czegoś wspaniałego ze strony Rycerzy Kolumba. Ale to dzieło trwa nadal i trwać będzie w nadchodzącym Tygodniu Miłosierdzia.
W homilii, odwołując się do kolekty mszalnej, modlitwy, którą celebrans odmawia przed czytaniami, bp Henryk Tomasik wskazał na trzy dary Bożego miłosierdzia. - Pierwszym jest wiara, którą powinniśmy stale umacniać. Drugim darem jest Duch Święty, który prowadzi Kościół, a trzecim Krew Chrystusa, przez którą zostaliśmy zbawieni. Panu Bogu dziękujemy za Jego miłosierdzie i za dary miłosierdzia - powiedział. Ordynariusz dziękował także za liczne dzieła miłosierdzia.
- Dziękujemy za owoce peregrynacji, za wysiłek ludzi, którzy chcieli być podobni do św. Brata Alberta w tej czynnej pomocy okazywanej potrzebującemu. Dziękujemy za to dzieło, którego dokonali Rycerze Kolumba ze swoimi duszpasterzami. Dziękujemy za ten znak miłości. Niedziela Miłosierdzia to także święto patronalne Caritas. Dziękujemy za jej działalność, za zaangażowanie różnych grup wolontariuszy, radomskiej Arki, domowego hospicjum, grup charytatywnych w parafiach czy Szkolnych Kół Caritas. Niech świadectwo św. Brata Alberta będzie dla nas światłem i drogowskazem oraz argumentem, że możemy wspólnie dokonać dobra, żyjąc Ewangelią i zasadami życia chrześcijańskiego - zakończył ordynariusz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.