Niemiecki Kościół katolicki pokazał, że bardzo poważnie podchodzi do problemu molestowania dzieci w podległych mu instytucjach - oceniła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Jak zaznaczyła, obecnie nie oczekuje od Kościoła niczego więcej, niż czyni on w celu wyjaśnienia ujawnionych w minionych tygodniach przypadków nadużyć wobec dzieci ze strony duchownych i pracowników instytucji kościelnych.
"Kościół katolicki uczynił bardzo ważny krok w chwili, gdy arcybiskup (Robert) Zollitsch poprosił o wybaczenie i wyraził gotowość zmiany wytycznych obowiązujących w Kościele" odnośnie do przypadków molestowania - powiedziała Merkel na spotkaniu z zagranicznymi mediami w Berlinie.
Jej zdaniem wykazane przez Kościół otwarte podejście doprowadziło do tego, że w Niemczech toczy się szeroka dyskusja na temat nadużyć ze strony duchownych, powołano osoby odpowiedzialne za wyjaśnienie tych spraw oraz zapowiedziano uruchomienie specjalnej linii telefonicznej dla poszkodowanych.
"To bardzo ważne kroki, które wskazują na to, że Kościół katolicki bardzo poważnie chce zmierzyć się z tą problematyką" - oceniła niemiecka kanclerz.
Ostrzej wypowiedziała się wcześniej w poniedziałek niemiecka minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. W rozmowie z radiem Deutschlandfunk zarzuciła Watykanowi, że jego wytyczne utrudniają wyjaśnienie afery pedofilskiej w Kościele katolickim w Niemczech.
Według minister w szkołach oraz innych instytucjach Kościoła powstał w przeszłości "swoisty mur milczenia" i dlatego wymiar sprawiedliwości nie był w wystarczającym stopniu poinformowany o przypadkach molestowania.
Skandal pedofilski w niemieckim Kościele katolickim wybuchł pod koniec stycznia, gdy dyrekcja jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie ujawniła, że w latach 70. i 80. dwaj bracia molestowali uczniów.
W zeszłym tygodniu prokuratura przeszukała archiwa klasztoru benedyktynów w Ettal w Bawarii w związku z podejrzeniem o molestowanie. Z kolei w zeszły piątek poinformowano, że do nadużyć wobec dzieci dochodziło także w chórze chłopięcym katedry w Ratyzbonie.
Skandal nie dotyczy jednak tylko instytucji kościelnych. W miniony weekend ujawniono również, że w przeszłości do molestowania uczniów dochodziło też w prywatnej szkole Odenwald w Heppenheim w Hesji. Jak poinformowała w poniedziałek dyrektor placówki Margarita Kaufmann, dotychczas zgłosiło się 24 byłych uczniów, którzy twierdzą, że padli ofiarą molestowania ze strony nauczycieli.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.