Reklama

Niemcy: “Okrągły stół” ws. molestowania dzieci

W związku ze skandalami seksualnego molestowania dzieci niemiecka minister ds. rodziny Cristina Schröder zaprosiła różne środowiska do udziału w rozmowach „okrągłego stołu” poświęconych tej tematyce. Oczekuje się, że zasiądą przy nim przedstawiciele organizacji rodzinnych, szkół i internatów, Kościołów katolickiego i ewangelickiego, świata lekarskiego oraz polityki i opracują czytelne reguły postępowania w sprawie nadużyć seksualnych wobec dzieci. Ministerstwo poinformowało, że obrady z udziałem minister oświaty Annette Schavan rozpoczną się 23 kwietnia.

Reklama

Zdaniem min. Schröder istnieje też potrzeba bardzo delikatnego uwrażliwiania dzieci, aby potrafiły rozpoznać, że są molestowane i miały odwagę o tym informować. Inną sprawą, którą omówią uczestnicy „okrągłego stołu” będzie przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, a także grup rodziców i wychowawców „uwrażliwionych” na ewentualne przypadki molestowania i szybkie ich demaskowanie.

„W obliczu tych okrutnych wydarzeń musimy działać szybko i skutecznie” - powiedziała minister Schröder. Podkreśliła, że dzieci wszędzie są narażone na molestowanie seksualne, w internatach, organizacjach sportowych, a także w rodzinach.

Społeczny wymiar problemu molestowania seksualnego dzieci podkreśla również biskup Ratyzbony, Gerhard Ludwig Müller. Hierarcha zwrócił uwagę, że w ciągu minionych 15 lat do wymiaru sprawiedliwości w Niemczech wpłynęło ponad 200 tysięcy spraw o molestowanie seksualne. Ofiarami były nie tylko dzieci, lecz także starsi podopieczni.

Ideę zorganizowania „okrągłego stołu” w sprawie molestowania seksualnego dzieci zaakceptowali niemieccy biskupi. „Jestem za to wdzięczny pani minister” - oświadczył 8 marca w Bonn bp Stephan Ackermann, któremu Konferencja Biskupów Niemieckich powierzyła zajęcie się przypadkami molestowania seksualnego przez księży. Hierarcha zapowiedział, że Kościół będzie uczestniczył w „okrągłym stole”. Wyraził jednocześnie uznanie, że spotkają się przy nim przedstawiciele różnych grup społecznych, nie tylko Kościoła.

Za „szeroką i intensywną dyskusją” na temat molestowania seksualnego dzieci opowiedziała się też kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Jak podkreślił 8 marca w Berlinie rzecznik pani kanclerz, Ulrich Wilhelm, inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie powinny poprzedzić opinie ekspertów w odpowiednich ministerstwach. Według rzecznika, molestowanie seksualne dzieci nie dotyczy tylko internatów i szkół, lecz stawia zasadnicze pytanie, w jaki sposób państwowy wymiar sprawiedliwości może wcześnie rozpoznawać przypadki molestowania i jak im zapobiegać „bez względu na to, gdzie do nich dochodzi”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama