Droga Światła ulicami Łodzi

Duchowni i wierni kościołów chrześcijańskich przeszli w Ekumenicznej Drodze Światła ulicami Łodzi. Rozważając 14 stacji, opartych na wydarzeniach po zmartwychwstaniu Jezusa aż do wydarzeń Zielonych Świąt, podążali od kościoła kalwińskiego do kościoła luterańskiego, po drodze mijając katedrę rzymskokatolicką. Inicjatorem spotkania był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Pomimo wcześniej ogromnej burzy, kilkaset wiernych wszystkich kościołów przeszło ulicami Łodzi w nabożeństwie. Jak podkreślają duchowni kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej rady Ekumenicznej, inicjatywa abpa Rysia spotkała się z wielkim entuzjazmem braci innych kościołów chrześcijańskich i stała się niejako kontynuacją odbywającej się niegdyś Ekumenicznej Drogi Krzyżowej powstałej z inicjatywy abp seniora Władysława Ziółka, obecnego również na tegorocznym nabożeństwie. Katolicy, luteranie, prawosławni, baptyści, mariawici, kalwini i metodyści doszli do kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Mateusza, gdzie odbyła się ostatnia stacja drogi światła.

- Nigdzie Ewangelia nie mówi, że po zmartwychwstaniu uczniowie poznali Jezusa po twarzy. Uczniowie poznali go po rękach i po nogach, nie po twarzy. Jezusa żyjącego poznaje się po doświadczeniu miłości. Widać je na rękach, nogach, przebitym boku – to są dowody miłości. On pokazał uczniom jak kocha (…) Trzeba dużo miłości, by przejść tą drogą, trzeba dużo miłości, by nią iść, by śpiewać, by iść obok siebie. Pan Jezus żyje i wy jesteście tego dowodem. Jeśli ktoś dziś w Łodzi chciał widzieć Jezusa, który zmartwychwstał, to mógł zobaczyć Jezusa pomiędzy nami! Możemy sobie nawzajem podziękować i przekazać znak pokoju, by mieć takie namacalne doświadczenie żyjącego Pana w naszych znakach miłości – w naszych rękach, naszych nogach, naszym boku. Przekażcie sobie znak pokoju! – mówił abp Grzegorz Ryś na zakończenie spotkania.

Po błogosławieństwie udzielonym przez abpa Władysława Ziólka, duchowni i przedstawiciele Kościoła katolickiego i bratnich Kościołów chrześcijańskich podpisali wspólnie list, który odczytany będzie we wszystkich świątyniach chrześcijańskich miasta Łodzi oraz okręgu łódzkiego.

Droga Światła, czyli Via Lucis to nabożeństwo autorstwa księży Salezjanów, które zapoczątkowane zostało w 1988 roku w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość Marek
  14.04.2018 14:36
  Panie, zmiłuj się nad tymi, którzy nie wiedzą, co czynią! Utwierdzanie niekatolików w ich błędach nie jest aktem miłości bliźniego....
 • Agnieszka
  14.04.2018 16:45
  Dla sprostowania - Ekumeniczna Droga Krzyżowa zainicjowała była przez studentow- była pomysłem Duszpasterstwa Akademickiego 5, a abp nam patronowal.
 • Jotam
  14.04.2018 17:02
  Zdaje się, że wielu komentujących nie ma świadomości, że ekumenizm nie jest żadną herezją, lecz praktyką Kościoła. Jan Paweł II też był, waszym zdaniem, heretykiem? I co wy chcecie osiągnąć waszą arogancją? Co nam, chrześcijanom, dało pół tysiąca lat wzajemnej wrogości?
 • RN
  14.04.2018 19:26
  Maksymilian Kolbe, największy polski święty, który duchem dorównywał św. Franciszkowi, św. Dominikowi i św. Ignacemu napisał tak do Rycerzy Niepokalanej, cytuję: Nie ma większego wroga Niepokalanej i jej Rycerstwa niż współczesny ekumenizm, który każdy rycerz powinien nie tylko zwalczać, ale i neutralizować przez diametralnie przeciwne działanie, i w końcu zniszczyć.
  [Św. Maksymilian Kolbe Dziennik, 23.04.1933, Wydawnictwo Tedeum, 2005, str. 37.]
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »