Poradnik Biblioteki Jagiellońskiej

Papież Klemens X groził ekskomuniką każdemu, kto przywłaszczał sobie dzieła z Biblioteki Uniwersytetu Krakowskiego - tą i inne ciekawostki można znaleźć w multimedialnym poradniku przygotowanym dla czytelników Biblioteki Jagiellońskiej.

Poradnik ma służyć przede wszystkim początkującym, ale także tym, którzy korzystają już z księgozbioru Biblioteki Jagiellońskiej.

"Nasza biblioteka to doskonałe miejsce do pracy. Chcemy, aby młodzi ludzie nie byli przerażeni wielkością gmachu, zbiorów i liczbą czytelni" - tłumaczy powody stworzenia poradnika dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk.

Prace nad elektronicznym poradnikiem trwały niemal 12 miesięcy. Przygotowali go pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej i Centrum Zdalnego Nauczania UJ.

Efekt to osiem rozdziałów o funkcjonowaniu biblioteki. Zainteresowani znajdą informacje m.in. o zapisach do biblioteki, sposobach wyszukiwania książek i czasopism, ich zamawianiu, zasadach korzystania z czytelni i z elektronicznych katalogów. Są też porady jak dotrzeć do książek i czasopism, których nie ma w Bibliotece Jagiellońskiej.

Uzupełnieniem tekstu są zdjęcia, krótkie filmy, mapki i quizy sprawdzające wiedzę. W poradniku zamieszczono plan trzech poziomów gmachu z zaznaczeniem miejsc dostępnych dla czytelników. "Uznaliśmy, że początkujący czytelnicy mają prawo być zainteresowani także zbiorami specjalnymi, bo wiele osób przyjeżdża do Krakowa właśnie po to, by z nich korzystać. Dołożyliśmy też rozdział o dziełach w wersji cyfrowej" - mówiła podczas prezentacji poradnika "Biblioteka Jagiellońska dla początkujących", jedna z jego autorek Barbara Bułat.

Podczas lektury poradnika można poznać ciekawostki z dziejów Biblioteki Jagiellońskiej jak choćby tę, że pierwszy obiekt z jej zbiorów zdigitalizowano w 1996 r. , a był to rękopis Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach ciał niebieskich") - wersja dzieła pośrednia między brulionem a czystopisem.

Multimedialny poradnik został umieszczony na dwóch uniwersyteckich platformach e-nauczania: Pegaz w wersji dla studentów UJ i Smok w wersji dla pozostałych osób. Do poradnika można wejść ze strony internetowej biblioteki www.bj.uj.edu.pl. Niewykluczone, że w przyszłości studenci I roku UJ będą zobowiązani do zaliczenia testu ze znajomości poradnika i zasad funkcjonowania biblioteki.

Historia Biblioteki Jagiellońskiej (potocznie nazywanej Jagiellonką) sięga XIV w. Obecnie jej zbiory liczą niemal 4 mln 670 tys. jednostek, a razem z 46 bibliotekami instytutowymi cały księgozbiór uniwersytecki to prawie 7 mln egz. Do Biblioteki Jagiellońskiej zapisanych jest ponad 30 tys. osób.

Od 1969 r. do "Jagiellonki" przekazywane są tzw. egzemplarze obowiązkowe książek i czasopism wydawanych w Polsce, a od 1996 r. dotyczy to także dokumentów audiowizualnych i elektronicznych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, PORADNIK, UJ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »