Reklama

Gęsicka pisze do PKW

Szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka wysłała pismo do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym prosi o wyjaśnienia czy spotkania partyjne Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego są elementem kampanii wyborczej.

Reklama

Gęsicka zaznaczyła w liście, do którego w czwartek dotarła PAP, że wystąpienia Komorowskiego i Sikorskiego "mogą mieć charakter wyborczy". Zdaniem szefowej klubu PiS, obydwaj "występowali jako oficjalni kandydaci w wyborach prezydenckich, przedstawiali swoje poglądy polityczne pod kątem zbliżających się wyborów prezydenckich, dokonywali też oceny obecnej prezydentury w tonie, jaki zwykle się stosuje w kampaniach wyborczych".

"W związku z powyższym pojawia się pytanie czy działania podejmowane przez Pana Bronisława Komorowskiego oraz Pana Radosława Sikorskiego nie są już rzeczywistą kampanią wyborczą i nie stoją w sprzeczności z art. 128 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej czy też z art. 76b ust.1 Ustawy o wyborze Prezydenta RP oraz czy koszty tych działań powinny być ewidencjonowane jako koszty kampanii wyborczej w rozumieniu art. 84 ust. 1 Ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej? - pyta Gęsicka w liście.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski są kandydatami PO w prezydenckich prawyborach w tej partii.

"Komorowski i Sikorski prowadzą kampanię wyborczą. Liczne spotkania, konwentykle kosztują. W jaki sposób będą rozliczane? Czy to nie narusza kampanii wyborczej? Jest przecież limit wydatków na kampanię" - powiedział w czwartek PAP rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Krzysztof Lorentz, dyrektor zespołu kontroli i finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych PKW potwierdził, że pismo od szefowej klubu PiS wpłynęło do Komisji. "Na najbliższym posiedzeniu 15 marca PKW zajmie się tym wystąpieniem i wtedy na nie odpowiemy" - podkreślił.

Art. 128 ust. 2 Konstytucji, na który powołuje się Gęsicka mówi o tym, że wybory głowy państwa zarządza marszałek Sejmu na dzień, który przypada nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Zgodnie z art. 76b ust.1 ustawy o wyborze prezydenta kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia postanowienia marszałka Sejmu o wyborach.

Według art. 84 ust. 1 ustawy o wyborze prezydenta finansowanie kampanii wyborczej jest jawne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
5°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama