Birma: Nowe prawo wyborcze

Jako niesprawiedliwe oceniła w czwartek przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi wprowadzone przez rządzących krajem wojskowych nowe prawo wyborcze. Zgodnie z nim partia Suu Kyi będzie musiała ją wykluczyć, jeśli chce wziąć udział w wyborach.

Jak powiedział adwokat opozycjonistki i rzecznik jej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) Nyan Win, Suu Kyi nie spodziewała się ogłoszenia restrykcyjnego prawa. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla uważa, że "nie tylko ona, ale też naród i siły polityczne powinny razem odpowiedzieć na niesprawiedliwe prawo".

Opublikowane w poniedziałek prawo przewiduje, że osoby skazane przez sąd nie mogą należeć do partii politycznych, a co za tym idzie, nie mogą też kandydować w wyborach parlamentarnych. Tymczasem pani Suu Kyi była pozbawiona wolności przez 14 z ostatnich 20 lat i nadal przebywa w areszcie domowym.

Jak pisze agencja AFP, przepisy dają też absolutną kontrolę rządzącej krajem juncie nad procesem politycznym związanym z tegorocznymi wyborami, pierwszymi od 20 lat. Jako dowód chęci takiej kontroli agencja wskazuje nominacje na 17 członków komisji wyborczej, ogłoszone w czwartek.

"Prawo powinno być pisane dla większości narodu. Jeśli jest to zrobione dla jednej osoby, dobrej czy złej, jest ono pozbawione godności" - oceniła Suu Kyi.

Jak podała w czwartek rządowa prasa, władze Birmy oficjalnie unieważniły wyniki wyborów z 1990 roku. Wybory te wygrała opozycja, ale junta nigdy nie uznała tego faktu.

Ogłaszając nowe prawo wyborcze władze jednocześnie - co oceniane jest jako niespodzianka - zezwoliły NLD na otworzenie 300 biur partii na prowincji, zamkniętych siedem lat temu.

Jak ocenia cytowany przez AFP Toshihiro Kudo, japoński ekspert w sprawach Birmy, wybory w 2010 roku "odbędą się poza wpływem i nie pod presją społeczności międzynarodowej, opozycji wewnętrznej czy pragnienia ludzi, by osiągnąć demokrację".

Decyzje władz Birmy dotyczącą wykluczenia więźniów politycznych z udziału w wyborach skrytykował Waszyngton, a także międzynarodowe organizacje praw człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch. Chiny i Indie nie oceniły jej negatywnie. Pekin powołał się na "wewnętrzne sprawy" Birmy, a Indie ograniczyły się do wezwania do "procesu pojednania bez dyskryminacji".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
5°C Niedziela
noc
wiecej »