Rafalska: Realizacja wszystkich postulatów protestujących zróżnicowałaby sytuację osób niepełnosprawnych

Realizacja wszystkich postulatów protestujących dalej zróżnicowałaby sytuację osób niepełnosprawnych i mogłaby doprowadzić do kolejnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego - oświadczyła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

W październiku 2014 r. TK orzekł, że zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osoby z niepełnosprawnością ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodne z konstytucją. Wyrok nie został do tej pory zrealizowany.

"Chcę też tu jasno powiedzieć, są prawa nabyte, jeżeli ktoś ma orzeczoną niepełnosprawność, to absolutnie ten stan jest uznany i sankcjonowany, ale my też realizujemy absolutnie wszystkie postulaty zgłaszane przez środowiska osób niepełnosprawnych - postulat dotyczący właśnie modelu orzecznictwa, ujednolicenia tego orzecznictwa, co jest na przykład w przypadku niesamodzielności niezbędne, żebyśmy mogli zrealizować wyrok Trybunał Konstytucyjnego" - powiedziała Rafalska.

Jak podkreśliła, realizacja wszystkich postulatów protestujących dalej zróżnicowałaby sytuację osób niepełnosprawnych. "Moje obowiązki są znacznie szerzej wykraczające niż te dwa postulaty, które doskonale rozumiem, ale których zrealizowania w proponowanym kształcie mogłoby nie tylko podzielić środowisko, ale doprowadzić do kolejnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który powie - tak jak w poprzednich swoich orzeczeniach - że nie można, jeżeli jest orzeczony stopień niepełnosprawności, to nie można różnicować go ze względu na to, kiedy ta niepełnosprawność powstała" - podkreśliła Rafalska.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  25.04.2018 20:55
  Naprawde? Bo teraz wszyscy maja taka sama...nedze. I to jest wedlug rzadu, ktory 600mln przeznaczonych w budzecie na niepelnosprawnych wydal na wlasne premie, kupno obraz, ktory i tak bylby w Polsce itp, ok..
 • Piotr
  26.04.2018 06:20
  Nie jeden z tych, którzy plują po PIS zatęskni z nim, gdy do władzy wróci liberałowie z lewicą. To jest przedsmak tego co przyjdzie: https://ekai.pl/nowoczesna-sklada-projekt-ustawy-o-zwiazkach-partnerskich/
 • Komentator
  26.04.2018 08:35
  PiS przeciw podziałom - ha ha ha! Toż na dzieleniu zasadza się ich cała filozofia rządzenia. No ale dobrze - nie wypada wszak się nie zgodzić - nie dzielmy niepełnosprawnych. Tylko ten argument jest nie po to aby wszystkim z tej grupy byt polepszyć, tylko żeby nikomu nic nie dać. Ta retoryka jest oczywista. Empatyczna na wskroś władza chce spełnić postulaty protestujących ale nie może, bo musiała by też polepszyć byt innych niepełnosprawnych, no i wszystkiemu są winni ci inni i orzecznictwo tych złych sądów, które nota bene orzekają na podstawie ustaw a ustawy powstają ... hmm ... to będzie przemilczane.
 • Piotr
  26.04.2018 08:48
  Mój ostatni komentarz w tej sprawie. Wywiad z Aleksandrą Jakubowską: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-jakubowska-srodowisko-osob-niepelnosprawnych-zostalo-wykorzy,nId,2573611
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  -1°C Środa
  noc
  -2°C Środa
  rano
  1°C Środa
  dzień
  1°C Środa
  wieczór
  wiecej »