"Gdy patrzyłem w oczy syna, mówiły: Nie zabijaj mnie, tato"

Jestem rodzicem, któremu zmarł 6-letni synek na rękach w szpitalu. Nigdy nie pozwoliliśmy na odłączenie go, mimo braku szans na leczenie według lekarzy. Żył dłużej, a umarł jakby zasnął. Nie wybaczyłbym sobie, gdyby umierał z głodu i braku wody - powiedział w rozmowie z wpolityce.pl Maciej Karczyński, były rzecznik prasowy ABW, wcześniej oficer policji.

Mężczyzna wyznał, że jego syn Marcel cierpiał na bardzo rzadką chorobę genetyczną, powodująca infekcję płucną. Zaraz po urodzeniu znalazł się na OIOM-ie. Później był karmiony pozajelitowo i podawano mu tlen.

Lekarze nakłaniali ich rodzinę do wyrażenia zgody na odłączenie syna od aparatury podtrzymującej życie. Było 20 takich rozmów. Medycy mówili, że to uporczywa terapia, bo skazana na brak reanimacji w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia syna. - W pewnym momencie miał podaną kroplówkę, która osłabiała organizm. Zrobiliśmy aferę, żądając jej zamienienia. Lekarze się przestraszyli, bo wiedzieli co stanowi prawo polskie, a potem pozwolili mu umrzeć. Nie poszli jednak do sądu z nami, jak w przypadku Alfiego, lecz uszanowali naszą decyzję - opowiadał Karczyński.

- Słyszałem, że lepsze dla dziecka jest to, żeby odeszło niż cierpiało, ale gdy patrzyłem w oczy syna, mówiły: „Nie zabijaj mnie, tato” - podkreślił ojciec. - Wierzę w Boga i wiem, że są takie rzeczy, o których tylko On powinien decydować - dodał.

Marcel przeżył 6 lat.

Pełny tekst wywiadu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ALFIE EVANS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • maria
  26.04.2018 22:14
  Najgorsze gdy dziennikarze opisują wątki medyczne :"uporczywa terapia, bo skazana na brak reanimacji w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia..." o co tu chodzi ?. I dalej "W pewnym momencie miał podaną kroplówkę, która osłabiała organizm. Zrobiliśmy aferę, żądając jej zamienienia. Lekarze się przestraszyli, bo wiedzieli co stanowi prawo polskie, a potem pozwolili mu umrzeć" - to jest nie logiczne. Kroplówka przedłuża życie i nie pozwala umrzeć w sytuacji terminalnej. Dużo emocji, mało wiedzy. Jeżeli już przeprowadza się wywiad należy to zrobić uczciwie i rzetelnie.
 • gosc
  26.04.2018 23:29
  Ja również byłam odesłania z dzieckiem do domu 'na wszystko miałam się przygotować.Ale po miesiącu na roczek razem z siostrą blizniaczka zroblili kroczek. I wiem ,że za tym wówczas był Pan Bóg.
 • Teoretyk
  27.04.2018 16:52
  W szpitalu leży człowiek chory na zanikające mięśnie. Dystrofia czy jakoś tak!Rzadkie schorzenie ale na kogoś trafia). Czeka go zanik mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. I się udusi! Organizm jak na wojnie do końca będzie chronił swój najważniejszy organ- mózg. chory będzie się dusił świadomie. ten człowiek jest stary (31 lat). Ale co byście zrobili gdyby to był Twój syn?
 • Gość
  27.04.2018 18:32
  U nas krzyczy się że życie to świętość .Mówi się że to jest świętość od poczecia .Chcę się zabronić usuwania mocno uszkodzonych płodów bo to jest morderstwo a nigdy do końca nie wiadomo jaki będzie stan dziecka . I nawet jeśli wiadomo że dziecko umrze zaraz po urodzeniu to i tak powinno dostać szansę .Alfi żyje, czuje ,oddycha .Nic do końca nie jest przesądzone,bo medycyna też się myli a cuda te, się zdarzają.On powinien dostać szansę .Powinno się wykorzystac wszystkie możliwości do końca a jeśli zdarzy się najgorsze można by powiedzieć że zrobilo się wszystko z czystym sumieniem.Ja nie potrafiła bym żyć z myślą że nie zrobiłam wszystkiego żeby ratować życie ludzkie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »