"Wiarę przekazuje się miłością i świadectwem"

Przekazywanie wiary nie oznacza uprawiania prozelityzmu, lecz świadczenie wiary z miłością – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej refleksji Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania liturgicznych obchodów świętych apostołów Filipa i Jakuba (1 Kor 15,1-8). Św. Paweł stwierdza tam między innymi: „przekazałem wam na początku to, co przejąłem”.

Papież zauważył, że przekazywanie wiary nie oznacza „udzielania informacji”, lecz „tworzenie serca” w „wierze w Jezusa Chrystusa”. Nie jest to mechaniczne nauczenie się treści jakiejś książki czy pewnych pojęć, ale bycie „owocnym w przekazywaniu wiary”, jako Kościół, który jest „matką” i rodzi „dzieci w wierze”.

Franciszek przypomniał, że przekazywanie wiary z pokolenia na pokolenie dokonuje się w atmosferze miłości, czułości. Zauważył, że w realiach włoskich często w tym procesie znaczną rolę odgrywają osoby opiekujące się starszymi czy niepełnosprawnymi. Nierzadko są to cudzoziemki pomagające wzrastać w wierze, tym którym posługują.

Następnie Ojciec Święty podkreślił rolę świadectwa w przekazywaniu wiary. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który stwierdził, iż Kościół nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie, przez świadectwo. Dodał, że świadczenie w życiu o tym, w co wierzymy usprawiedliwia nas przed Bogiem i rodzi zaciekawienie w sercu drugiej osoby, które z kolei wykorzystuje Duch Święty, dokonując swego dzieła.

„Kościół wierzy dzięki przyciąganiu, rośnie przez przyciąganie. A przekazywanie wiary odbywa się poprzez świadectwo, aż po męczeństwo. Kiedy widoczna jest spójność życia z tym, co mówimy zawsze ma miejsce ciekawość: «Dlaczego ten człowiek tak żyje? Dlaczego swoje życie poświęca dla innych? A ta ciekawość jest ziarnem, które bierze Duch Święty i sprawia jego rozwój. Zaś przekazywanie wiary czyni nas sprawiedliwymi, usprawiedliwia nas. Wiara usprawiedliwia nas, a przekazując wiarę obdarzamy innych prawdziwą sprawiedliwością»” - powiedział papież w Domu Świętej Marty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gośc
  03.05.2018 13:24
  Gdy czytam co mówi Franciszek nie mogę wyjść ze zdumienia, że głosi całkiem co innego niż jego poprzednicy. Co to znaczy 'uprawianie prozelityzmu'? Co to znaczy, że nie można przekazywać informacji o wierze? Jak najbardziej można! Tak nauczał Pan Jezus i do tego wezwał apostołów;"idźcie i NAUCZAJCIE", a nie tylko idźcie i okazujcie czułość i miłość. Wiara katolicka nie bierze się z emocji, ale z musi być przyjęta rozumem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  4°C Piątek
  rano
  4°C Piątek
  dzień
  6°C Piątek
  wieczór
  4°C Sobota
  noc
  wiecej »