Prawica Rzeczypospolitej wystartuje razem z ruchem Kukiz'15 w wyborach do sejmików województw; w pozostałych przypadkach będą możliwe indywidualne koalicje z poszczególnymi ugrupowaniami - poinformował we wtorek PAP lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek.
Jurek poinformował, że jego ugrupowanie wystartuje razem z Kukiz'15 w wyborach samorządowych, ale wyłącznie do sejmików województw. "Na niższych szczeblach nasi kandydaci będą tworzyć koalicje lokalne" - zapowiedział.
"To będą indywidualne decyzje" - dodał lider Prawicy RP.
Jurek, który zdobył mandat w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy PiS, pytany, dlaczego kandydaci Prawicy RP nie wystartują w wyborach razem z PiS, odpowiedział że nie jest to ugrupowanie nastawione na współpracę. "PiS zerwało porozumienie z Prawicą RP i nie dąży do współpracy" - wyjaśnił.
Według Jurka, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz jest "gwarantem funkcjonowania niezależnej prawicy". "Na pewno ważnym motywem jego (Pawła Kukiza - PAP) jest to, że broni podmiotowości zarówno posłów jak i opinii publicznej i to jest bardzo ważna kwestia" - powiedział lider Prawicy RP.
Jurek zauważył, że Kukiz zdobył w ostatnich wyborach prezydenckich ponad 3 mln głosów (3 mln 99 tys.), a kandydaci dwóch największych ugrupowań ponad 10 mln głosów (Andrzej Duda - 5 mln 179 tys. a Bronisław Komorowski 5 mln 31 tys. - PAP)
"To jest najlepszy dowód, że Polacy chcą mieć własne stanowisko w sprawach publicznych i bardzo dobrze, że Paweł Kukiz wyraża poparcie dla niezależności opinii publicznej" - stwierdził lider Prawicy RP.
Jako pierwsza informację o współpracy Prawicy RP z Kukiz'15 nieoficjalnie podała "Rzeczpospolita".
Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.