Były wiceminister sprawiedliwości zatrzymany na polecenie prokuratury

Ma usłyszeć zarzuty w śledztwie dotyczącym oszustw w podatku VAT na wielką skalę - poinformowała prokuratura.

Prokuratura nie ujawnia na razie, o jakie zarzuty chodzi. Śledztwo dotyczy firmy, która miała - wraz z siecią innych firm - wyłudzić podatek VAT na wartość ponad 700 mln. zł. Grupa miała wprowadzać do obrotu w naszym kraju paliwa bez płacenia za to podatku VAT, zarzuca się jej również tzw. pranie brudnych pieniędzy.

We wrześniu ub. roku prokurator krajowy Bogdan Święczkowski informował, że w prowadzonym w Białymstoku śledztwie ustalono, że na rachunki kilku adwokatów przelano środki pochodzące z działań przestępczych. Dodał, że prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku i CBŚ podjęli działania, by je zabezpieczyć; zablokowano wtedy kilkaset tys. euro na kontach bankowych.

Mówił też wówczas dziennikarzom, że w lipcu do CBŚP zadzwonił mecenas Michał K., który "dotychczas nie przewijał się w tym śledztwie". Święczkowski informował, że adwokat podał, iż na jego konto "jeden z uczestników grupy przestępczej" przelał ok. 1 mln zł. Prokurator wystąpił wtedy o wskazanie tego konta, podstaw przelewu i przepływu.

"Niestety, 17 lipca pan mecenas odmówił przekazania tych danych, uniemożliwiając tym samym prokuratorowi zabezpieczenie tej kwoty" - mówił Święczkowski. Według niego, "prokurator został zmuszony do podjęcia innych działań, które w konsekwencji doprowadziły do zabezpieczenia części tych środków".

W oficjalnym komunikacie z września 2017 roku Prokuratura Krajowa informowała, że w ramach śledztwa prowadzonego w Białymstoku badana jest sprawa "wykorzystywania rachunków kancelarii adwokackich do ukrywania na nich pieniędzy pochodzących z przestępstwa". "Głównym celem podejmowanych działań jest odzyskanie tych kwot" - podawali śledczy.

Michał K. był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, w czasach, gdy ministrem sprawiedliwości był Jarosław Gowin. W ostatnim czasie doradzał prezydentowi podczas prac nad ustawami o KRS i SN.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  09.05.2018 16:45
  Jeszcze niedawno Królikowski był pupilem Kościoła jako wzorowy katolik, a eraz ....
 • Jurek
  09.05.2018 18:40
  Krolikowski to przeciez wspanialy katolik prowadzil "wywiad rzeke" z jednym z abpow
 • Gość
  09.05.2018 18:49
  No to bum❗️ Zatrzymano prawą rękę premiera Gowina. Mec. Królikowski za ogromne pieniądze (105000 zł) obsługuje PiS-owskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie tak dawno, tu na forum Wiary i GN Królikowski miał licznych fanów kiedy to PO krytykowało poczynania Królikowskiego ale obecni nikt z dawnych wielbicieli go nie broni.
 • nika
  09.05.2018 19:26
  I jeszcze jedno: jaki sens ma używanie pierwszej litery nazwiska, jeżeli osobę opisuje się tak dokładnie z zawodu i stanowiska, że nikt nie ma wątpliwości, o kogo chodzi? Czy to tzw. anonimizacja, czy ochrona danych osobowych?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Piątek
  rano
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  wiecej »